supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ajutor. Eu simt nevoia sa alerg sad. Si medicul a zis am inceput de scolioza. Dar eu nu am coloana stramba. Am doar o umflatura la una dintre vertebre.
Un medic imi zice: e o chestie minora, faci terapie si alergi cat vrei.
Altul imi zice: n-ai voie sa alergi deloc, n-ai voie sa ridici nimic, n-ai voie sa misti.

Eu pe care sa cred? laughing)))))

Eu vreau sa aleeerg. Si sa merg mult pe jos. Daca merg prea! mult, ma doare si simt ca intepenesc. Sau daca stau prea mult jos. Deci nicicum nu e bine.

Am o prietena cu scolioza destul de avansata si alearga, face sala etc.

Daca ar fi sa mi se strambe, s-ar stramba in timp, nu? Gen, mult timp. Nu mi-ar face mai mult rau sa fiu sedentara decat sa ma doara de la sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Da-i bataie si fa miscare, o viata sedentara e mult mai daunatoare decat una umblatoare cu tot cu scolioza vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ăla care spune ce vrei să auzilaughing

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Ma, eu m-as lua dupa ce simt laughing. Si am stat o saptamana fara sa fac miscare, ma puneam seara in pat si ma ardea tot spatele, nu doar la umflatura aia, gen tot. Simteam ca-mi creste si-o cocoasa imediat. Am inceput sa merg iar de cateva zile cum obisnuiam si nu mai am nici pe dracu'. Doar daca ma fortez...

| ovidiu123432 a răspuns:

Ti-am mai raspuns la intrebare, nu ai voie sa faci orice tip de sport sau sa alergi, ai voie sa faci doar unele pe care ar trebui sa ti-l dea medicul.
Insa faci ceea ce vrei.

| Heavenonearth a răspuns:

Poți folosi corset, te va ajuta la alergare.Ori incepi sã inoți la piscinele sportive, sau bãi termale. Oricum ai foarte multă energie...eu o foloseam la volei, îmi și indrepta spatele.