| FaraNumePls a întrebat:

A mai pus cineva o intrebare asemanatoare care mi-a trezit in mine un interes grozav in a afla mai multe. Va rog sa nu radeti si sa cititi macar juma din tot ce-am scris.

Salut! Am o si eu o problema, sau nu, sper sa ma lamuriti voi câtuși de putin. Sunt baiat si am aproape 16 ani. Cateodata ma simt detașat complet de realitate, de mic am avut chestia asta dar acum a devenit din ce in ce mai grav daca pot spune asa. Cand eram mic imi imaginam ca sunt nu stiu ce personaj dintr-un film si practic imi faceam propria mea poveste (super complexa-mi dau seama) care daca ar fi fost scrisa, ar fi devenit un roman de 500 pagini rolling on the floor revenind, nu aveam prieteni imaginari, in schimb imi imaginam ca sunt pe langa mine alte persoane cu care vorbeam si ele vorbeau cu mine (nu dadeau cu seen laughing ).
Cand mergeam la scoala eram normal, dar dupa ce ajungeam acasa începeau toate. Cei drept nici nu prea aveam cu cine iesii afara, iar ai mei erau mai mult plecati.

Revenind in prezent, nu mai sunt chiar un copil, totusi inca mai am "apucaturile".

Ca sa zic pe scurt, eu aproape in fiecare zi trebuie sa dau drumul la muzica, sa ma ridic din pat, sa-mi iau un asa-zis microfon (pix) si sa-n cep a canta si a dansa dar faza e ca deja ma vad la un concert, vad fanii, vad sala.

Ori, pur si simplu, "comunic" cu persoane imaginare dar care par reale.

Cateodata realizez ca n-o sa ajung niciodata sa cânt la un concert sau direct, nu e nimeni cu mine in camera. Si devine tare trist.

Am vrut sa pun un stop d.ala dar nu reusesc, nu dispare nimic. La un moment dat chiar stau intr-o pozitie cateva minute bune pana realizez ori se aude zgomot ceva si ma "trezesc".

Sa fie schizofrenie? Am fost si merg la psihologul scolii (din alte motive) si nu a dedus nimic. Oricum...nu fac ca nebunii in societate, mi se intampla totul cand sunt singur.

Ori sa fie plictiseala groaznică?

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Da,cred ca asa evadezi, pentru ca acele momente te fac sa te simti bine si sa uiti de toate. Visarea excesiva nu e prea buna pentru minte, insa acea detasare, pentru psihic poate fi ceva benefic, avem cu totii nevoie de momente in care sa ne deconectam de la toate si sa fim noi cu noi insine ca sa ne recapatam puterile. Poate ca e mai ciudat ce faci tu, dar nu e ceva neobisnuit. E mai grav daca ajungi sa visezi cand trebuie sa fii concentrat pe deplin asupra vreunui lucru sau activitati. Daca ai ajunge acolo ar fi ceva patologic, si ar trebui sa te vada un psiholog.
Cu placere!

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Plictiseala plus singuratate. E combinatia cea mai buna pentru visare. Mai stiu eu unul care de pe la 12 ani mergea acasa dupa ore si visa chiar si o ora-doua cu ochii deschisi tot soiul de scenarii in care era implicat el si colega de clasa de care tocmai se "indragostise" happy. A trecut mult timp de atunci, dar am observat ca chestia asta nu era ceva doar in capul meu, era destul de frecventa, doar ca visurile se diferentiau in functie de ce il atragea pe respectivul ce visa, in cazul tau muzica si concertele.
Eu zic sa iti gasesti o ocupatie, sa faci ceva care sa iti distraga atentia de la acele momente, de la acea stare ce induce visarea.

| FaraNumePls explică (pentru cristi202):

Imi place lumea asta a vedetelor pop laughing faza e ca ai mei ma vad altfel in viitor, nu cantand sau orice in acest domeniu vocational. Poate asa evadez? Nu stiu ce sa zic. Chiar si azi am bagat lista melodiilor din Top 100 billboard si mi-am terorizat vecinii laughing
Mersi pentru raspuns!

| cristi202 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Da,cred ca asa evadezi, pentru ca acele momente te fac sa te simti bine si sa uiti de toate. Visarea excesiva nu e prea buna pentru minte, insa acea detasare, pentru psihic poate fi ceva benefic, avem cu totii nevoie de momente in care sa ne deconectam de la toate si sa fim noi cu noi insine ca sa ne recapatam puterile. Poate ca e mai ciudat ce faci tu, dar nu e ceva neobisnuit. E mai grav daca ajungi sa visezi cand trebuie sa fii concentrat pe deplin asupra vreunui lucru sau activitati. Daca ai ajunge acolo ar fi ceva patologic, si ar trebui sa te vada un psiholog.
Cu placere!

Bula
| Bula a răspuns:

Inseamna ca tare-ti doresti sa devii cantaret.
Mai fa inca niste pasi: ia-ti un microfon (eventual si o camera web sau chiar a telefonului) si inregistreaza-te cantand!
Daca inregistrarile reusesc, contacteaza cateva studiouri, muzicanti, cantareti etc. si arata-le talentul!
Cand ai gasit un sprijin, poti incepe cariera de cantaret.

| FaraNumePls explică (pentru Bula):

Mersi, ma simt mai sanatos mintal acum laughing

| Catrice a răspuns:

Oare sa fie o boala apărută din prea multa plictiseală?

| FaraNumePls explică (pentru Catrice):

Mereu m-am gandit, stii vreun leac?

| Catrice a răspuns (pentru FaraNumePls):

Niște oameni care se numesc psihiatri sau psihologi și care or să-ți dea niște teste ca sa știe exact cauza.

| FaraNumePls explică (pentru Catrice):

Aolo nu ca aia is d.aia de imi pun fire-n cap si ma pun sa ma uit la fluturi desenati aolo

| Catrice a răspuns (pentru FaraNumePls):

Nu mai, mai sunt și elefanți, girafe, tigri...

| gabicoo a răspuns:

La vârsta ta cred că e normal. Cred că eram și eu la fel acum 30 de ani. Dar la nivelul de atunci.
Totuși mergi și discută cu psihologul școlii.

| FaraNumePls explică:

Macar artist sa ajung daca altceva nu. Mersi mult

| wpetterssone a răspuns:

Încearcă și aici: S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia Tu ai incercat-o?

| FaraNumePls explică (pentru wpetterssone):

Neahhh. Ma simt mai bine deja, am vorbit cu Catrinela, o fata din Spania. M-am trezit cu ea in camera

| EvilMayDie64 a răspuns:

Suna a sindromul clasei a opta.

| FaraNumePls explică (pentru EvilMayDie64):

Sa-nteleg ca esti prins/a in febra examenelor? Sincer mie mi-a placut grav sa stau si sa tocesc niste formule care nici macar nu s-au dat.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Nu ai idee cat de greu e sa ai 14 ani, tot ce vrei e sa umbli dupa gagici si sa fumezi in parc, dar maica-ta si taica-tu te pun sa inveti ca trebuie sa dai examenul de admitere la liceu. Nu inteleg ce am facut sa sufar atat...

| FaraNumePls explică (pentru EvilMayDie64):

Sa stii, eu sincer nu stiu ce faceam la 14 ani (zici ca au trecut 100 de ani laughing )totusi o tin minte pe doamna de mate cum ne ameninta ca ne lasa repetenți daca nu luam macar 5 la teste, "Nu vreau sa ma faceti de ras cand o sa luati note de 1 si 2 la evaluari". Si ghici ce, n-a lasat pe nimeni dar totusi jumatate din clasa a luat 3 si 4. Eu evident ca am luat un 7 si-un 5. Copil destept. Dupa pe mate info am murit 2 ani rolling on the floor
Bafta, ce sa zic. Cica-i mai usor anul asta

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Mersi fain. Ma, asa-i si acum, ne ameninta ca ne lasa pe toti repetenti, dar parca vad ca trece si chiulangiul clasei si ala ia 2 in evaluare laughing Sistemul de invatamant romanesc, ce sa mai spui.

| FaraNumePls explică (pentru EvilMayDie64):

Ajunsesem sa vreau homescholling ori unscholling (fara profi logic). Adica lol a ajuns profa de franceza sa faca misto de noi rolling on the floor ne scotea la tabla si ne spunea "saracule...imi e mila..." rolling on the floor acum as rade daca mi-ar spune asa laughing + hate-ul ala grav care vine de la elevi, dar chiar si de la profesori se pare.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru FaraNumePls):

rolling on the floor. Eu nici azi nu pot sa inteleg de ce e franceza materie obligatorie, ca romanii emigreaza prin Spania, Anglia, Germania... la ce ne trebuie? As vrea si eu homeschooling, ca nu mai pot, ma enerveaza colegii de clasa si profesorii de imi vine sa sparg geamurile scolii tongue

| Roelly202 a răspuns:

Pentru inceput s-ar putea sa fi zodia pesti,pentru ca asa obisnuiesc sa fac si eu dar nu asa de exagerat.
Esti putin mai ciudat, sau mie e mi se pare? Daca vorbesti singur, ai ceva ceva laughing)) Daca eu as fi venit la tine acasa stiind ca esti singur si parintii tai sunt plecati, si te as vedea cantand si vorbind cu "prietenii" tai imaginari, nu cred ca as reactiona foarte inteligent laughing))) adica. wtf.

| FaraNumePls explică (pentru Roelly202):

Cred ca am zis ca nu am prieteni imaginari, n am 5 ani doamne
Si is zodia leu daca are vreo importanta dar nu cred rolling on the floor
Eu ma simt bine, odata am vorbit cu un amic (daca ma intelegi) si am pus la cale un asasinat. "Mergi in padure si da i foc" laughing

| Roelly202 a răspuns (pentru FaraNumePls):

"Imi imaginam persoane cu care vorbeam si ei vorbeau cu mine" Prieteni sau nu, tot aia e?

| FaraNumePls explică (pentru Roelly202):

Nu ti-ai dat seama ca in raspunsuri in bat putin joc de problema si folosesc poate putin prea mult auto ironia, nu? La fel cum am folosit-o si in intrebare? Iti garantez ca nu vin cu amicii mei cu satarul dupa tine la 3 fix laughing

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Da catuse

| FaraNumePls explică (pentru alexandrubaiatulanime):

Le am folosit dupa ce m-am certat cu un coleg din gimnaziu, l-am târât pana-n padure si i-am dat foc.
Si evident, catusele le-am folosit pentru a-mi face niste poze blana

| TPUhelper99 a răspuns:

Salut, poate te ajuta asta: http://festyy.com/wVzbGD. Pe mine m-a ajutat!