| Girly97 a întrebat:

Am vazut pe Facebook si am citit pe Internet despre LASIK, operatia la ochi cu laser care ar putea micsora numarul dioptriilor in cazul miopilor, astigmatistilor si al hipermetropilor. Ma gandesc sa incerc aceasta oportunitate de a scapa de ochelari peste cativa ani, cand voi mai creste si mi se vor stabiliza dioptriile. Ma nelinisteste faptul ca aceasta operatie se face fara anestezie generala. A trecut cineva prin aceasta operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Operatia cu laser pentru micsorarea dioptriilor la miopi se poate face dupa stabilizarea dioptriilor, adica aproximativ dupa varsta de 30 ani.
Procedeul nu este dureros, dar se face o anestezie (locala) pentru fixarea ochiului in timpul procedeului.
Nu trebuie sa te nelinisteasca deloc, nu se simte nimic in timpul operatiei, dar ulterior poti fi fara ochelari sau cu dioptrii mici (spre batranete).

De fapt, in unele tari, asigurarile de sanatate deconteaza asemenea operatii laser, fiindca costul lor este mai redus decat ochelarii pentru miopie care s-ar folosi "normal" si pe care le deconteaza de asemenea.

| Girly97 explică:

Inteleg ca nu va fi deloc dureros dar mi se pare inspaimantator sa fiu complet constienta in timp ce un medic oftalmolog imi va taia ochiul cu laserul...

| Bula a răspuns:

Nu-ti trebuie sa fie "inspaimantator"! Nu ti se taie ochiul, ci se corecteaza curbura lentilei naturale, re-aducand la 0 dioptrii.
Se efectueaza mii de asemenea operatii.

Medicul nici nu se atinge de ochiul tau, operatia decurge comandat prin calculator. happy

| Girly97 explică:

Nu pare atat de rau precum imi imaginam, sper sa am curaj candva. happy

| Bula a răspuns:

Gandeste-te doar la un lucru: in mai putin de jumat de ora de interventie nedureroasa vei putea scapa de ochelarii cu dioptrii mari, pe viata!

Am cunostinta operata cu laser, cand a avut peste 60 ani. Iii era frica si lui, a taraganat operatia.
Dupa ce a fost operat, mi-a spus: "daca stiam ce bine e asa (cu vederea corectata), faceam operatia de demult, nu mau stateam sa astept".

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Mai bine renunti la ideea de a te anestezia complet. Operatia este non invaziva si poti sa discuti cu un hipnoterapeut sa te detensioneze in operatie,sa discute cu tine sau te poti auto-hipnotiza daca stii cum,eventual sa iei niste anxiolitice de la psihiatru,acestea te vor linisti,vor inlatura frica rapid si nu vei mai avea probleme. In mai putin de o jumatate de ora,ai cele mai mari sanse sa te vindeci complet,daca ti se potriveste tipul asta de procedura. Mergi la consultatie si vezi ce poti sa faci si cu medicatia psihiatrica, te poate ajuta si nu are reactii adverse pe termen scurt. Incerci pastila cu cate nopti inainte, sa vezi cum reactionezi la ea si apoi te pastilezi inainte de operatie cu ceva timp, bineinteles, cu acordul oftalmologului. Ai sa vezi ca treci peste cu usurinta.

| Girly97 explică (pentru Donsavas):

Vreau doar sa stiu daca a trecut cineva prin aceasta operatie ca sa stiu cum va fi...