| crazysour a întrebat:

A reusit cineva sa scape de transpiratie excesiva cu ceai de salvie? daca da, in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

In fiecare seara, dupa ce te speli, incearca sa tamponezi zonele in care transpiri cel mai mult cu solutie facuta dintr-o lingura de bicarbonat de sodiu dizolvat intr-un pahar de apa! bicarbonatul face minuni! succes happy

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu, ca să scapi de ea trebuie să numai mânânci sărat, iute!
Să faci o detoxifiere a organismului și în felul acesta va scădea acest exces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Transpiraţia excesivă poate avea multe cauze, începând de la dezechilibrul hormonilor tiroidieni şi terminând cu dezechilibrul SNV. Este foarte important să ştim CE anume tratăm şi abia apoi să alegem tratamentul. De exemplu, dacă transpiraţia excesivă provine din efortul organismului de a se detoxifia, trebuie ales un tratament de detoxifiere, altfel suprimarea transpiraţiei duce la acumularea toxinelor în organism cu efecte nefaste:
poate apărea steatoza hepatică, probleme renale, noduli, chisturi etc. Organismul va încerca să "depoziteze" toxinele de care nu poate scăpa. Este important un diagnostic care să identifice cauza.
Sunt de părere că un medic de medicină integrativă ar trebui să se ocupe de problema ta, trebuie să ştie şi endocrinologie, dar şi homotoxicologie şi fitoterpie şi electroterapie, lasă ceaiul deocamdată!
Te pup!