| Alexandra972 a întrebat:

Acum 2-3 zile am folosit benzile epilatoare cu ceara (rece) Veet pentru a-mi epila mustata, de 2-3 zile o bucata din epiterma este foarte rosie, scorojita si...uscata cred.
Am dat cu crema(lapte demachiant de la oriflame...ca asta am in casa) dar momentan nici o imbunatatire, pielea mi-a mai cazut de cand mi-am dat cu crema dar tot e rosu si iritat.
Ma mai mananca uneori, e semn ca se vindeca? E prima oara cand pielea imi reactioneaza asa urat...mana acum se mai facea uneori rosie pentru putin timp dar trecea pa urma

Am inteles ca pote sa-ti ramana semn pe viata...nu vreau aastaaa! Ce ar trebuisa fac?

PLZ HELP!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Dupa epilare e bine sa te dai cu o apa termala! Inlatura iritatiile si roseata.Curata zona cu apa oxigenata si aplica unguent de galbenele! Nu strica si o vizita la un dermatolog!

| Alexandra972 explică (pentru fabiola):

Thank you, esti o scumpa. tongue

| Alexandra972 explică (pentru Alexandra972):

Si, in alta ordine de idei, din moment ce nu am prin casa unguent de galbenele si nici apa oxigenata- pe care intentionez sa le cumpar later this day am folosit Advantan Unguent. In urma utilizarii ma mananca ca dracu si ustura/inteapa. Sa-mi spuna cineva ca e de bine XD

| Alexandra972 explică (pentru fabiola):

Scuze de deranj, dar ar mai fi ceva, mi-am dat cu crema si acum pielea pare a fi hidratata, totul se simte ok"nu mai e iritat/imflamat" whatever, INSA mi-a ramas o pata maronie destul de fizibila. Crezi ca o sa dispara? Daca da, in cat timp? Tre sa folosesc ceva produse? XD

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Da,dispare,se va exfolia.Dar nu grabi procesul actionand mecanic.Eu folosesc o crema foarte buna pe care am achizitionat-o de la plafar :crema cu propolis, germeni de grau si miere; produsa de s, c maricos -Bucuresti! Vei constata ca accelereaza cicatrizarea ranilor.Eu o folosesc si atunci cand buzele sunt crapate de ger sau vant, in cateva ore se vindeca instantaneu.Costa 4 lei si fara sa fac reclama, merita pe deplin! Sper sa gasesti si tu!