| DrianaBG a întrebat:

Acum 2 saptamani aproximativ e am avut o durere groaznica la ovarul drept, urmata apoi de o sangerare maronie ca inainte de menstruatie. Prima oara am crezut ca e menstruatie deoarece este in perioada in care trebuie sa imi vina.Am fost de urgenta la spital, mi-a facut eco tot tot analize si mi-a spus ca am ovare micropolichistice si un uter retrovers, iar din cauza ovarelor mele pot sa am sau nu menstruatie. Insa nu exista tratament pentru asta.
Gravida nu pot fi deoarece am facut 2 teste cu urina de dimineata si au iesit negativ inainte sa merg de urgena la siptal, iar la eco nu s-a vazut nici o urma.
Ce as putea avea? e din cauza ovarelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"ovare micropolichistice si un uter retrovers, iar din cauza ovarelor mele pot sa am sau nu menstruatie. Insa nu exista tratament pentru asta"?!?

Pentru ovare polichistice ( micro polichistice ) există tratament, doar pentru uterul retrovers NU există...
Mergi la ginecolog pentru ca să-ţi prescrie tratamentul necesar!

Şi, DA, durerea şi sângerarea se datorează ( cel mai probabil ) ovarelor polichistice!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Bianca_Bia_2000 a răspuns:

Da, eu cred ca da.