| buzeduulci a întrebat:

Acum 3-4 saptamani mi-am pus un dinte de portelan si mi s-a dezvoltat o infectie in acea zona.Cu ce as putea sa o tratez? Am atins-o putin cu unghia si a inceput sa-mi curga mult sange.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Din pacate tot va trebui sa ajungi la un stomatolog. Eu as incerca, daca este cazul, din aceeasi retea de clinici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspund cam tarziu, dar poate te ajuta. Depinde cat de mare e infectia. Exista niste periute minuscule pe care le poti introduce intre doi dinti. Le gasesti la sectiunea de igiena orala prin supermarketuri. Cureti cu periuta chiar daca doare, dupa care folosesti apa de gura gen Listerine conform indicatiilor de utilizare. Ar trebui ca dupa doua-trei zile sa dispara infectia. Daca nu dispare, stomatologul e unica solutie.

| buzeduulci explică (pentru anonim_4396):

Dar nu e intre dinti ci deasupra

| anonim_4396 a răspuns (pentru buzeduulci):

Asta e mai rau. Probabil ca te-a ranit si s-a infectat. Am presupus ca e o infectie gingivala, ele sunt foarte frecvente. Si asa ai putea incerca sa folosesti Listerine pentru a reduce infectia. Exista niste foite in pachete mici, aici la mine se vand cate 3 intr-un pachet. Imi amintesc ca le-am vazut si in Romania, dar nu imi mai amintesc detaliile. Rau nu poate sa faca (fiind clar ceva conceput pentru utilizare orala) si te-ar putea ajuta sa reduca sau chiar sa inchida infectia. Ai putea incerca cu doctorul de familie, poate este ceva de competenta lui. Si nu vad nici un motiv pentru care un dentist local nu te poate ajuta. Sa nu fie mai rau, sa fi avut un abces tratat necorespunzator la dintele respectiv si care sa fi perforat. Vestea buna este ca uneori este tratabil, eu am avut asa ceva acum 4-5 ani si dentistul meu mi-a salvat dintele. Fa ceva cat mai repede!

| SimonaSimona01 a răspuns:

Trebuie sa te du-ci la doctorul stomatolog care ti-a pus dintele. Medicamentele te vor ajuta pe moment.

| buzeduulci explică (pentru SimonaSimona01):

Faza e ca mi-am pus in alt oras... sad