| Trixy65 a întrebat:

RAPID! Acuma o saptamana, am rupt o mica parde din unghia piciorului stang. Nu am rupt mult, nici macar un sfert, doar foarte putin (nu ma pot abtine). A inceput sa curga sange timp de 20-25 de minute. Cand m-am uitat azi la ea, era in acel loc o cojita rosie, pe care am indepartat-o, dar nu m-a durut. Cand trag spre stanga, se vede o gaura foarte mica, si ceva cleios. Credeti ca se va face o infectie? Nu prea am timp sa merg la doctor, si pana merg o sa fiu tot stresata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MissUnkown2 a răspuns:

Eu zic sa ceri totusi sfatul unui doctor cat mai rapid, deoarece, dupa cum ai descris problema, e destul de sigur ca e vorba despre o infectie.

Cel mai bine ar fi ca, pana la vizita la medic, sa iti pui un plasture si sa dezinfectezi rana.

| Trixy65 explică (pentru MissUnkown2):

Am uitat sa mentionez ca ma doare cand ating. Poate sa ma suture daca pun spirt in loc de dezinvenctant special?

| MissUnkown2 a răspuns (pentru Trixy65):

Spirtul ustura pe orice rana l-ai pune. Daca ai ceva gen Rivanol sau Propolis e mai Ok, dar daca nu, pune spirt.

| Trixy65 explică (pentru MissUnkown2):

Chestia e, ca unde e rana, nu e invinetit, arata la fel ca inainte sa rup, doar ma doare. Atata.

| MissUnkown2 a răspuns (pentru Trixy65):

Si cu lichidul ala ce e? Eu imi tai uneori unghiile prea tare si ma doare cateva zile, dar imi rece dupa ce creste unghia inapoi, insa nu curge sange sau ceva, si de aia e mai ciudat la tine.

| Trixy65 explică (pentru MissUnkown2):

Nici eu nu am mai vazut lichidul... Am pus astazi apa rece si cred ca aia e, pentru ca acuma nu mai e... Ma panichez prea tare.

| MissUnkown2 a răspuns (pentru Trixy65):

Da, chiar ca te cam panichezi... Stii ceva? Dezinfecteaza rana si acoper-o, stai vreo 2-3 zile si, daca nu trece, DU-TE LA DOCTOR.
Sugerez sa porti plasture cand ai papuci si sa porti papuci cat mai putin posibil, ca sa lasi rana sa se oxigeneze.

| MissUnkown2 a răspuns (pentru Trixy65):

Scuze, dar trebuie sa plec... Fa ce ti-am zis in ultimul raspuns si daca se intampla ceva, suna un doctor sau ceva, Ok? Te las si sper sa fie bine :*