| alin322 a întrebat:

Acum 3 luni de zile mi-a crescut o alunita in zona pubiana. Am rupt-o din greseala cand m-am scarpinat. Practic am rupt-o de tot, nu a mai ramas nimic acolo. Dupa o perioada a crescut la loc. Am reusit imposibilul sa o rup din nou, pentru a doua oara, fara sa vreau. Acum cateva zile am observat ca a aparut din nou exact in acelasi loc. Toate astea s-au intamplat in 3 luni de zile. Sunt in pericol sa dezvolt cancer?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

Depinde de aspectul aluniţei, deşi cred că ce ai tu acolo este un neg, pentru că dacă n-ar fi fost o excrescenţă în afara pielii, n-ai fi avut cum să-l rupi. Este cumva de culoarea pielii, alburiu? sau ce culoare are? A crescut având aceeaşi dimensiune?

| j1NNNx a răspuns:

Eu mereu cand am mancarimi pe spate ma abtin de frica sa nu rup vreo una, totusi cred ca am rupt 2 si nu s-a intamplat nimic. Am fost pe muchie de cutit. Deci practic am fost norocos. Iti recomand sa fi foarte atent/a.

| Aliendina27 a răspuns:

Buna! Este foarte periculos ceea ce ai facut! Trebuia sa o lasi acolo fara sa ii faci nimic. Eu iti propun sa te duci la dermatolog fiindca cu alunitele nu e de gluma. Cat despre intrebarea ta cu devoltarea cancerului iti pot spune ca risti daca nu faci o investigatie. Ai grija de tine si mergi la dermatolog! happy