| ImCalledLamă a întrebat:

Acum cateva zile am observat ca mi-a aparut pe gat un fel de bubita. Foarte mica, ca un varf de ac si neagra. Ieri am dat cu mana si din greseala am rupt-o. Nu a sangerat si nu m-a durut. Ce se poate intampla? Mi-e foarte frica de cancer si orice altceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii de cancer din lucrul acesta. Nu tin minte de cate ori la barbierit imi taiam cate o alunita; si n-am nimic. Nu zic ca alunitele nu pot fi cancerigene; dar in ce te priveste, chestia cat un varf de ac pe care ai rupt-o nu o consider periculoasa. Cancerul in general vine in urma alimentatiei si a intregului stil de viata nesanatos. De lucrul acesta trebuie sa te temi: de mancare nesanatoasa, de lipsa de miscare, de odihna si de o viata fericita traita in pace cu tine, cu oamenii si cu Dumnezeu.
Indeosebi carnea, laptele, ouale si branza, stimuleaza dezvoltarea celulelor canceroase cu care toti ne nastem. Nu mai zic de alte vicii cum ar fi tutunul, alcoolul, cafeaua.
Pentru linistea ta poti merge la medicul de familie care iti va da poate o trimitere la un dermatolog. Dar eu zic ca nu este cazul.

| ImCalledLamă explică (pentru anonimg):

Din cate stiu eu, cafeaua are lucruri care 'actioneaza' impotriva cancerului

| anonimg a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Potrivit cartii http://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie, gasim scris la pagina 363:
"Consumul de cafea a fost asociat cu cancerul de vezica urinara si cu mastopatia fibrochistica, sau boala fibrochistica a sanului, care poate fi o stare precanceroasa.
Efectul acesta nu se datoreaza cafeinei din cafea, ci mai degraba anumitor elemente componente din esenta ei. In consecinta, si cafeaua decofeinizata creste riscul aparitiei cancerului de vezica urinara."
Autorul s-a insiprat dintr-o vasta bibliografie, si amintesc una: Franceschi, S: "Coffee consuption and bladder cancer risk".

Si chiar daca nu ar creste riscul de a face cancer, cafeaua scoate calciul si magneziul pe care organismul il depoziteaza in oase pentru anii mai inaintati. Cafeaua duce la carente de calciu si magneziu; asta inseamna la anii inaintati: osteoporoza.

| ImCalledLamă explică (pentru anonimg):

Da, e si asta o varianta. Nu prea ma pricep, dar e bine de stiut pe viitor.

| Mykymu a răspuns:

Este doar o alunita. Sunt alunite care cresc putin in exterior. Nu e nimic grav, dar cred ca o sa-ti ramana un semn micut acolo. Stay chill.

| rocket1204 a răspuns:

Buna! Daca era alunita, aceasta durea. Cu siguranta acea excrescenta a pielii a fost orice altceva, numai cheag de sange si alunita nu. Ia in considerare un por al pielii astupat. Multa sanatate!

| luccasluk a răspuns:

Daca nu a sangerat nu e nimic grav a fost doar o alunita sau o coaja de la o lovitura sau intepatura mica

| Corina_Maria_2000 a răspuns:

Du-te la medicul de familie...