| Anca8080 a întrebat:

Acum 3 saptamani am inceput sa am mancarimi vaginale dupa fiecare urinare, mancarimi care persista dupa inca ceva vreme. De asemenea, in timpul urinarii nu simt nimic, dar la sfarsitul ei abia mai pot termina treaba asta, fiindca simt mancarimi groaznice. Si am avut de-a lungul zilei si crize de prurit groaznice. Iar cateodata ma mananca asa tare, incat simt ca am nevoie sa merg din nou la baie, dar vezica mea este goala si este o alarma falsa, e doar senzatia data de mancarime. Am incercat sa ma tratez cu 10 zile de Mastrelle Flora si de vreo 2 saptamani folosesc si Clotrimazol de 3 ori pe zi. Senzatiile mele s-au mai atenuat in timp, nu mai sunt la fel de intense, desi mai am episoade rele. Dar nu simt ca o sa ma vindec asa. Nu stiu daca am cu adevarat candidoza, pana sa iau Mastrelle Flora aveam niste puncte albe in vagin, dar acum nu mai am nimic. Si nu am secretii cu miros. Am incercat o data sa intretin relatii sexuale(protejate, cu prezervativ), dar nu am putut din cauza unei dureri aparute la nivelul vaginului in acel moment.
Sincer, pana acum aveam timp sa merg la ginecolog, dar am fost destul de reticienta, fiindca ar fi fost prima mea vizita... Si nici nu as fi avut cu cine sa merg, pentru ca desi mi-am inceput viata sexuala in urma cu 3 ani, mama nu stie despre asta, fiind o persoana f religioasa. Iar acum cat as vrea sa imi iau inima in dinti, nu mai am timp o scurta perioada. Pana atunci, ce as mai putea cumpara de la farmacie? Ce medicamente care nu necesita prescriptie medicala sunt eficiente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te duci cu gagica-tu/o prietena etc, du-te odata ca ai infectie. Ma amuza cum generatia asta se simte atat de matura sa faca sex dar nu-s in stare sa isi asume asta si sa mearga la un doctor

| sofisis a răspuns:

S-ar putea sa fie nevoie de pastile, antibiotic si daca ai partener, va trebui sa ia si el un tratament. Altfel nu o sa scapi niciodata de asta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa mergi la ginecolog ce ai tu nu se trateaza acasa si pana nu iti trece nu mai ai voie sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te, fată, la doctor! Lasă rușinea și las-o pe mă-ta cu tot cu religiozitatea ei. Aici e vorba de lucruri serioase.
Deci... doctor! Obligatoriu.

| Anca8080 explică:

Si nu am luat antibiotice inainte sa apara primele episoade de prurit, dar m-am dat cu Baneocin pe niste furuncuri, care am inteles ca are antibiotic, deci nu stiu daca se pune.
Diabet n-am, sistem imunitar scazut nu cred.