| Ady00pk a întrebat:

Acum 3 zile am avut o extractie care a decurs foarte usor pentru medic(eu au simtit ca pe viu)Maseaua avea un granulom la radacina dar a decurs usor.In ziua cu extractia simteam o durere a musciului facial atunci cand incercam sa casc gura. A doua zi muschiul facial s-a umflat si inca durea dar mai putin. Poza cu muschiul:
http://img827.imageshack.us/f/musculaturafetei.jpg/
Mentionez ca maseaua s-a vindecat uimitor de repede fata de cealalta extractie pe care am avut-o in urma cu 1 saptamana jumatate. Ce ar putea fi acolo? Ce ar trebui sa fac? :( Ajutor...Acum e a 3-a zi si s-a umflat foarte tare!:(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OanaG a răspuns:

Exact asa am patit eu, eu una ma simteam foarte rau, nici nu puteam sa casc mi s-a umflat si facusem si hemoragie, a 2a zi am fost la medic si mi-a chiuretat chegurile de sange, m-a curatat acolo, mi-a pus un pansament si mi-a zis sa iau Cefalexin 2 caps/8 ore.

Du-te la medic, el va sti mai binehappy:*

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Banuiesc ca ti-a ramas puroi de la masea, ar mai putea si sa ramana una din radacinile maselei dar nu ar putea trece neobservat de dentist.

| Ady00pk explică:

Oana eu nu mai am cheagul... s-a vindecat uimitor de repede dupa cum am spus si acum e aproape sa se inchida rana.deci nu cred ca imi mai poate face chiuretaj cum ti-a facut tie... o sa folosesc niste comprese cu gheata pe zona aia si daca nu reusesc nimic o sa ma duc la medicul de familie.

| lacrima_4340 a răspuns:

Ar trebui sa iei Augmentin(antibiotic) macar vreo5-7 zile, iar Vidan pentru durere.