| TCosminn a întrebat:

Acum 7 ani, jucand fotbal pe un teren accidentat, in incercarea mea de a depasi in viteza un adversar, la intalnirea cu el, mingea a ajuns intr-o groapa de 5-10 cm, chiar cand eu voiam sa o prelungesc si sa il depasesc in viteza. La contactul dintre piciorul meu si minge (mingea fiind in groapa), mi-a alunecat exteriorul piciorului drept spre stanga si mi-a trosnit ceva ca un ligament de la genunghi spre incheietura piciorului. M-a cuprins o durere teribila a acelui ligament ( pe partea din dreapta a muschiului de la picior in jos spre inchietura) si o durere a zonei de la incheietura piciorului drept. Am mers acasa, incheietura umflata, tratata babeste, cu gheata, foaie de varza si unguente. Nu puteam calca cu piciorul drept. Cam dupa 2, 3 zile piciorul s-a dezumflat si am putut calca in el. La doua saptamani (nu imi trecuse piciorul complet), am jucat din nou fotbal, de data aceasta, am fortat piciorul drept spre o intoarcere de 90 de grade si am auzit ca si cum s-ar sfarama niste oase la incheietura piciorului. De atunci, daca merg mult intr-o zi, ma doare acel loc, daca stau in frig si apoi la caldura, ma doare in locul respectiv. Daca joc fotbal 90 de minute, simt o durere dupa dar nu acuta, nici de durata. Daca apas in locul acela oricand, simt ca si cum se misca ceva si cateodata trosneste piciorul daca ii schimb brusc directia sau merg mult. Acum vreau sa stiu ce e (stiu ca fara o consultatie nu se poate pronunta nimeni exact dar cred ca au fost cazuri ca ale mele sau macar din teorii), cum se poate repara si daca se poate repara. Mai vreau sa stiu daca ma poate afecta candva, la modul extrem. Apreciez orice detaliu extra. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vocea a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic sa faci un test sa vezi daca ai, ceva eu cand am sarit din masina m-am lovit la picior, dar nu aveam nici o durere dar tot am fost la spital sa vad daca am ceva.