| Dumbi a întrebat:

Am o problema cu piciorul. Imi trosneste genunchiul, iar apoi ma doare foarte tare, daca stau pe loc ma doare in continuare, daca merg, alerg nu ma mai doare asa tare si dupa deloc.
Stiti ce ar putea fi? Si daca da cu ce sa ma dau, sau ce sa iau ca sa scap de aceasta trosneala-durere? Tin sa mentionez ca nu prea fac asa mult sport, dar in fiecare pauza ma mai joc cu mingea si mai alerg. Si de miercuri am inceput sa iau calciu, ma simteam cu ameteli si cred ca aveam o cadere de calciu, calciul ma ajuta cu durerea asta? Decand am luat calciu(adica de miercuri) mi-a mai trosnit doar o singura data, dar intr-o zi mi-a trosnit de 2-3 ori, si o data am si picat…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaelablabla a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la medicul ortoped.
Durerile sunt constante si trebuie sa aflii cauza, nu este normala aceasta durere. Daca nu te duci din timp, te poti trezi cu o groaznica apa la genunchi si nu este ok.
Ai grija de tine! Multa bafta!

3 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Citeste despre banda magnetica Knee Active happy. De asemenea mi-am cuparat-o chiar pentru astfel de probleme si sunt incantata. Durerile dispar chiar foarte repede.

| Dumbi explică:

Multumesc! Doua raspunsuri bune, si nu stiu cui sa ii dau funda, o sa incerc sa imi fac putin timp sa merg…

| danutz2006 a răspuns:

Urgent la un ortoped. Cu siguranta iti va recomanda sa faci o radiografie si se va vedea despre ce e vorba. Poate fi vorba de o ruptura de menisc sau orice alt factor care iti afecteaza articulatia la nivelul genunchiului.
Nu sta pe ganduri si du-te la un doctor cat inca iti mai poate da un tratament.
Sanatate.