| RaulMA a întrebat:

Am suferit acum 2 săptămâni o entorsă. La piciorul drept. Au trecut 2 săptămâni, pot călca fără probleme pe el. Nu mai simt nici o durere, puţin cand imi intind piciorul ma doare. Oare pot sa mă reapuc de fotbal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Timp de 3 luni dupa entorsa nu este indicat nici un sport care iti solicita piciorul!
Totodata, trebuie sa treaca si minim o luna dupa ce te-a durut ultima data.

| sierra1 a răspuns:

Sigur te vei putea reapuca de joc. Până atunci, de reținut:
Dacă suferiţi o leziune minoră a ţesuturilor moi, amintiţi-vă aceste cuvinte: protecţie, repaus, gheaţă, compresie, ridicare – şi acronimul lor in engleza PRICE:

PROTECŢIE – imobilizaţi zona afectată pentru a produce vindecarea şi protejaţi-o de accidente suplimentare. Utilizaţi pansamente elastice, benzi, atele, cârje sau baston dacă este nevoie.

REPAUS – evitaţi activităţile care produc durere sau umflare. Repausul este esenţial pentru începerea vindecării ţesuturilor din zona afectată, dar încercaţi să mişcaţi părţile neafectate pentru a preveni pierderea semnificativă a condiţiei.

GHEAŢĂ (ICE) – pentru a scădea durerea, umflătura sau spasmul muscular, aplicaţi imediat gheaţă pe zona afectată. Sunt utile pungile cu gheaţă, băile cu nămol şi masajul cu gheaţă pe zone mici. Reaplicaţi periodic gheaţă până când umflătura cedează.

COMPRESIE – umflătura poate duce la pierderea mobilităţii în articulaţia afectată. Pentru a controla umflătura, comprimaţi zona afectată cu benzi sau bandaje elastice până când acest proces se opreşte.

| RaulMA explică (pentru sierra1):

Nu mai imi este umflat si pot calca lejer pe el ca si cum nu am nimic. Deci doar simt o durere minoră cand il intind tare. Ştiu ca pot sa ma reapuc, dar ma refer daca acum pot.

| sierra1 a răspuns (pentru RaulMA):

Poate mai stai până îți revii de tot să nu faci recidivă sau alteceva

| RaulMA explică (pentru sierra1):

Stiu ce zici si iti multumesc pentru sfat. Dar data trecută cand am avut entorsă si am fost la doctor, a zis ca 2 săptămâni repaus total iar apoi pot sa ma reapuc.

| sierra1 a răspuns (pentru RaulMA):

Să fii iubit