| MrFunky2 a întrebat:

Acum cand port ochelari, de la dioptrii mi se vad ochii mari. Daca imi iau lentile de contact, mi se vor vedea tot mari sau ca si cum nu as avea probleme cu vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Va sfatuiesc sa mergeti mai intai la medicul de familie sa va consulte si sa va dea biletul de trimitere catre medicul oftalmolog sa va consulte si sa va masoare vederea (dioptriile) si o sa va recomande daca va fi nevoie sa va purtati ochelari sau lentile si va va trimite la laboratorul de optica medicala.

| justanotheruser99 a răspuns:

In general lentilele nu modifica mărimea ochilor, deci nu se observa vreo diferenta, dar in cazul in care ai dioptrii prea mari nu prea e indicat sa porți lentile, adică nici macar nu cred ca se fac.

| RobinAlin31 a răspuns:

Fratele meu are lentile, se vede ca si cand nu ai purta lentile