| Anonimatul2020 a întrebat:

Acum cateva luni cand mâncăm alune mi-am spart o parte din măsea, dupa ceva timp s-a produs o carie si am avut dureri si gingia umflată 1 săptămâna.
Acum in prezent cand mănânc mult dulce ma doare măseaua.
Intrebarea este: Nervul poate fi mort adică dentistul imi m-ai poate salva ceva? Intreb pentru ca nu sunt specializat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faptul ca te doare arată că nervul nu e mort. Mergi la stomatolog sa-ti puna o plombă.

| Violleta2022 a răspuns:

Medici stomatologi nu avem nici noi pe forum, dar putem sa-ti dam cateva pareri din experinta personala:
Daca doare, inseamna ca nervul este acolo si este iritat, posibil chiar infectie si in functie de cat este cariata, stomatologul ti-o salveaza, propune omorarea nervului, sau propune scoaterea maselei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici noi nu suntem specializați. Nici măcar dentistul nu zice din prima până nu vede o radiografie

| haileewatson a răspuns:

Mergi la dentist.

| gigite a răspuns:

Daca te doare, nervul exista. Tratament - se poate scoate nervul si sunt 2 solutii: una plombare, 2. se pune o coroana (vorbind plastic se pune o caciula dupa ce o si pileste - se mai numeste lucrare dentara...

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Dacă e rau cariata trebuie scoasa, nu mai poți sa pui plomba sa o salvezi. Dacă nu o scoți o sa ai probleme si cu măselele vecinate.

| Bavarezul23 a răspuns:

Fugi cât poți de repede la dentist, nervul nu este mort, dar prin simptomele pe care le manifești nu sună a bine...