| Shuka a întrebat:

Am o carie intre 2 masele de sus si ma doare mereu cand mananc dulce. Dentistul mi-a plombat pe masea, dar intre ele nu mi-a facut nimic si inca ma doare cand mananc dulce, cum se poate rezolva o care dintre masele? Mai am o intrebare: daca imi va scoate nervul maseaua va fi tot ca inainte ( de sanatoasa ), unii spun ca se va sfarama in timp. Este adevarat? Ce se intampla cu dintii fara nervi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să mergi iar la stomatolog, să cureţe/polizeze caria respectivă şi să plombeze şi între măsele.

Toate cele bune.

| Shuka explică (pentru bursuc001):

Dar oare e nevoie de scoaterea nervului?

| bursuc001 a răspuns (pentru Shuka):

Nu cred să fie nevoie.

Stomatologul poate aprecia mai exact, depinde cât de "adâncă" este caria şi cât trebuie frezat.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Se poate plomba între măsele, dar am impresia că intră la tarif de 2 plombe. Știu că dacă îți scoate nervul de la dinții din față, atunci li se schimbă culoarea și arată inestetic. La măsele nu există vreo problemă.

| KrEaThYvE a răspuns:

Nu se va sfarama... totusi nu crezi ca mai bine intrebi dentistul? el e specialistu happy sau poti manca cu cealata masea din partea diferita... funda?

| vladutzmuresan a răspuns:

Cand te doare maseaua puneti vata cu spirt.