| S3c0ndSh0t a întrebat:

Acum cateva minute am facut o miscare brusca si mi-a trosnit partea dreapta de la gat. Daca misc putin capul spre dreapta ma doare rau in partea aia.La orice miscare a capului fie ea mica sau mare ma doare.Ce pot sa fac sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Unge-te cu un antiinflamator-diclofenac sau fastum gel, pune un fular in jurul gatului si o sa-ti treaca.O zi fara durere!

| Dreamer a răspuns:

Dormi...sistemul imunitar in timpul somnului face minuni.

| onlyme2851 a răspuns:

S-ar putea sa iti treaca de la sine. Eu una ma mai trezesc cu dureri de gat, din cauza pozitiei de somn, dar imi trec in cateva ore. Incearca sa il misti usor-usor. big grin

| nursa a răspuns:

Incearca incetior sa rotesti capul in toate partile si toate sensurile poate usor usor iti revii, daca nu viziteaza Unitatea de Primire a Urgentelor a Spitalului de care esti mai apropiat unde o sa-ti indrepte gatul un ortoped dintr-o miscare brusca, dupa ce vei face o raza sa vada exact cum s-a blocat. Daca ii se face mila cuiva de tine poate iti da si ceva de durere.