| Skipper_2560 a întrebat:

Acum ceva timp am facut un abces la o masea care a fost grav cariata, dar care acum nu mai are nicio problema. Nu stiu daca este normal sau am avut eu noroc, dar mi s-a format o punga cu puroi in gingie, adica puroiul nu mai sta sub dinte, ci iese afara, eu putand sa-l scot. Ce vreau eu sa stiu este daca pot face ceva sa scap de acea pungulita, deoarece rar face puroi si tot rar ma doare si maseaua... daca nu exista nicio cale sa scap de aceasta pungulita si de acest abces de fapt, bineinteles ca ma voi duce la stomatolog...(nu sunt lamurit de ce am facut acest abces, deoarece maseaua nu este cariata). Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alonet a răspuns:

Crezi tu ca nu e cariata, ori e cariata ea ori una din apropierea ei una sigura e, radiografie dentara panoramica sau pe dinte in functie de cati bani ai si la chirurgie ca de ai chist nu e de bine

| pixbitza a răspuns:

Se numeste punga parodontala si o poti face din cauza placii bacteriene. trebuie sa folosesti metode suplimentare de profilaxie (prevenire). adica, in afara de periaj sa folosesti si apa de gura cu fluor, ata dentara.

cel mai bine este sa mergi la stomatolog pentru ca ea se inlatura chirurgical, necesita un tratament mai complex. nu e nici f costisitor si nici dureros. curios e cum poti tu sa inlaturi puroiul...
mergi la medic!

| Skipper_2560 explică:

Aha, nu eram sigur daca apa de gura chiar ajuta, o sa incep sa o folosesc, merci; in legatura cu inlaturarea puroiului, cand mi am dat seama ca in ea se acumuleaza puroi, am inceput sa "umblu" la ea cu betisoare cu vata...si se pare ca i-am facut o gaura laughing, ma rog...cred ca pe parcurs, deoarece mananc se tot desprinde din gingie, adica nu mai este in gingie propriu-zis, ci se desprinde incet incet devening doar o bucatica de carne, iar gingia vad ca a inceput sa se regenereze; nu inteleg de ce inca face puroi, foarte putin, e drept, dar inca face, oricum, multumesc pentru. sfaturi