| Ionuț522 a întrebat:

Bună! Am avut o punga cu puroi în partea de sus a gingiei(periapical dacă nu ma insel) la maxilar. Dintele a fost cariat. Am fost la stomatolog și am făcut tratament de canal, dar punga cu puroi nu mi-a spart o deoarece a zis ca a înlăturat cauza care provoca puroiul( caria) si efectul(puroiul) se va trage de la sine. Menționez ca am stat cu o punga mare cu puroi aproape 1 luna pana sa merg la dentist. Într-adevăr, punga cu puroi s-a tras, dar încă a mai rămas ca o bila mica și tare acolo la gingie. E posibil sa fie ceva puroi întărit sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca acea bilă mica și tare de la gingie să fie o reziduu de puroi întărit care nu a putut fi îndepărtat în timpul tratamentului de canal. De obicei, în timpul unui tratament de canal, medicul stomatolog îndepărtează toată caria și puroiul din canalul radicular al dintelui, apoi curăță, pregătește și umple canalul cu un material de umplere special pentru a închide și a proteja canalul. Dacă a rămas încă o bilă mica și tare la gingie după tratamentul de canal, ar fi important să mergi din nou la medicul stomatolog pentru a verifica dacă există orice probleme sau necesită îngrijiri suplimentare. Este posibil ca medicul stomatolog să decidă să îndepărteze acea bilă mica și tare pentru a se asigura că totul este în ordine și că nu există probleme suplimentare.

| Ionuț522 explică (pentru DjSannan):

Acum sunt plecat in străinătate de Crăciun și nu vin pana la începutul lui februarie. și nu as vrea sa merg la stomatolog aici! Ar fi o problema dacă as sta cu ea asa pana ajung acasă în martie?

| DjSannan a răspuns (pentru Ionuț522):

Este important să vă îngrijiți sănătatea orală indiferent unde vă aflați, chiar dacă acest lucru înseamnă că trebuie să găsiți un stomatolog în locul în care vă aflați acum. Dacă aveți o umflătură în gingie care a rămas după ce ați avut o pungă cu puroi, ar putea fi necesar să vă vadă un stomatolog pentru a vă asigura că infecția a fost eliminată complet și că nu există alte probleme care necesită tratament. Ar trebui să vă întoarceți la stomatologul dvs. cât mai curând posibil dacă observați orice simptome care vă preocupă sau dacă aveți îngrijorări cu privire la sănătatea orală. Este important să nu amânați îngrijirea orală deoarece infecțiile pot progresa rapid și pot avea complicații grave dacă nu sunt tratate la timp

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Puroiul nu stă acolo.