| zuzaaaaa a întrebat:

Acum ceva timp am spus ca mă doare pleoapa stângă când clipesc. Aveam o bubița mica galbena fix sub gene. După cam 2 zile totul a fost okay. Ieri seară a început iar să mă doară ochiul, doar ca un strop mai tare. Nu mai aveam nimic gen bubița sau mai știu eu ce. Era puțin roșie pleoapa, în locul unde se aplică fardul (ca să vă dați seama). Azi dimineață toată partea aceea era roșie și umflata. Ochiul meu acum nu stă deschis perfect, stă într-un fel ciudat și mă doare. Am fost la farmacie și farmacista mi-a dat un unguent care se aplică în ochi, și sincer mi-a fost frică îl folosesc. Mâine după-masă mă duc la un oftalmolog.
Voi ce părere aveți, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai lasă-ne dracolui, ai bătut câmpii cu menstruația ta, ne-ai numărat picaturile, acum te doare pleoapa. Du-te dom-le la doctor, la doctor!, nu mai defila pe aici în fundu' gol!

| zuzaaaaa explică (pentru sierra1):

Nu pentru asta e site-ul? Daca te deranjaza atât de tare întrebările mele pur și simplu ignoră-le.

| Lostlyric a răspuns:

Nu ar fi dragut sa te pun sa faci asta, dar, spre binele tau, daca ai farduri arunca toate fardurile de pleope pe care le folosesti. In special cele invechite. Daca ai unele mai vechi de 2 ani, la cosu'de gunoi cu ele. Fii fara inima! Pensulele spalate in cateva ape cu sapun Protex si apoi dezinfectate cu solutie speciala pentru pensule sau trecute prin spirt si lasate la uscat.
Igiena mainilor in perioada asta trebuie sa fie impecabila. Inainte de a te scarpina acolo sau a duce mainile in zona, actiune nerecomandabila, spalate foarte bine. Zona, de asemenea spalata cu apa calduta, fara nimic altceva, sters cu servetel. Si peste, foloseste unguentul fix asa cum ti-a spus farmacistul. Fara frica.
Este un ulcior sau o reactie alergica la ce ai folosit tu (rimel sau fard) si in cam o saptamana totul va fi bine. Nu e caz de oftalmolog deocamdata. Insa masurile de igiena sunt urgente. Si nu aplica nici un fard!