| geeeorgiannnaaa a întrebat:

Acum jumătate de ora am vrut sa ma culc fiindcă ma simteam extrem de obosita, abia mai puteam sa țin ochii deschiși de oboseala și efectiv nu puteam sa dorm. Ma durea putin capul, genunchiul și ma duceau cu gândul la altele și mi s-a făcut și rău in timp ce încercam sa dorm. Eu de aproape o săptămâna nu mai mananc deloc, doar țigări, cafele și energizante și dacă mananc, mananc putina pâine și atât. Mama a spus ca din cauza ca nu mananc deloc ma simt asa, ca nu mananc fructe, nimic. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca tin cont de ora cand ai postat, nu este o ora potrivita de culcare. Ai sa-ti strici organismul cu iarba si tigari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Țigări, cafele, energizante, toate toxice.
Doar pâine, dietă lipsită de nutrienți esențiali.
Ce-și face omul cu mâna lui este lucru manual.

| anonimg a răspuns:

Tu ți-ai obișnuit gusturile cu lucruri nesănătoase; dar nu-ți poți obișnui și organismul. Pentru că dacă organismul s-ar obișnui și el cu țigări, cafele și lipsa de somn, atunci nu ar mai fi răspuns atât de violent la ceea ce îi dai.
Nici n-ai cum să-l obișnuiești vreodată cu lucruri nesănătoase, pentru că nu a fost creat să fie întreținut nesănătos. Dacă vei continua să trăiești nesănătos, organismul va răspunde cu boală.
Dacă vrei să fii bine, dă-i ce ști că îl face bine; dar nu-i da după gusturile tale. Dă-i după gusturile lui. Pentru că organismul are gusturi sănătoase; la fel trebuie să ai și tu -și fiecare dintre noi.

| zilog a răspuns:

Ia un pahar mare mare pune 300 mililitri vin rosu dulce stoarce 1 portocală roșie
pune un singur cub de gheață
dacă ai cum storcător de fructe profesional ar fi bun 100 grame de suc de sfeclă roșie
stoarce și 1/4 grepfruit rosu
si gata atât nimic altceva

Dacă poti ar fi minunat să mănanci și ceva sfeclă roșie de zahăr
pentru început doar 100 grame dar să o mesteci bine
eventual dacă ai și ceva morcovi dinăia mici fragezi nu ar strica să mănânci tot așa 100 grame dar să îî mesteci bine
toate vitaminele acestea îți vor ajuta organismul ficatul pancreasul mușchii sistemul nervos, vor remineraliza natural transmisiade impusuri inervoase dintre neuroni fapt care îți va reduce stresul si oboseala, plus faptul că magneziul și fierul îti vor reduce starea de nervozitate.

Să nu pui mai mult de 300 grame de vin!

Băutura nu trebuie să fie foarte rece ci gen 8.10 grade cam asa.

Pe viitor dacă dorești să repeți acestă băutură ai putea să pui chiar și zeama de la un grepfruit întreg
dar să nu pui mai mult vin!
Si dacă vrei să îl induclești cu ceva ai putea să faci rost de dulceață de nuci verzi și ai putea să pui 2 nuci verzi din dulceață în băutură
pe care le poți scoate după ce sa induclit băutura și le poți mânca în timp ce bei acestă poțiune
pentru că iodul din nucile verzi îti ajută foarte mult organismul să neutralizeze radicalii liberi
te mai scapă de radiațiile din organism
plus că mai șî desinfectează
face bine si la creier la procesele cognitive. dar nu exagera pentru că zahărul nu este chiar prietenul organismului obosit.