| Ellliiii a întrebat:

Buna am o intrreabare

De ieri imi este rau, imi venea sa vomit si ma durea capul, initial am crezut ca mi s-a aplecat de la slam, dar pe seara am varsat tot tot ce aveam in mine(si tot imi m-ai venea sa vomit dsar nu aveam ce) dupa ce am vomat m-am simtit mult mult mi bine.

Azi-noapte pe la 1 m-am trezit si imi era cald(desi in casa nu era chiar asa de cald) nu mai pueam sa dorm de caldura pe care o simteam...am iesit pe hol.ma durea capul imi era cald si imi venea sa vars...am mancat o feliie de paine prajita si foarte putina apa.ma simteam lesinata, ameteam cand stateam in picioare iar atunci cand inspiram sinteam asa ca mi se usuca gura trageam aerul in mine zici ca nu imi ajungea aerul respiram foarte des.(nu aveam forta nici sa strang pumnul) si am vomitat (la fel dupa ce am vomitat m-am simtit foarte bine) in casa am dat drumul la aerul conditionat si am zis sa incerc sa ma culc ca ma simt bine.acum de dimineata m-am trezit si tot asa ma simt lesinat am mancat o felie de paine prajita si nu am mai vomitat-o (ps: nu sunt stricata la stomac fac normal :d )

De la ce credeti ca mi s-au intamplat toate astea? insolatie, de la salamul acela?

Ce ar trebui sa mananc ...ca poate nu ar trebui sa beau rece?

Vreau doar sa stiu parerea voastra. voi consulta un medic in dupa-amiaza asta dar totusi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Bea un ceai de menta poate fi de la insolatie dar poate fi si o toxinfectie alimentara dar nu cred iti apareau bube

| DianaScorpio a răspuns:

S-ar putea sa ti se fi facut rau de la caldura. Tot de la caldura mai pot aparea si alte chestii. E posibil si sa nu iti fi cazut bine ceea ce ai mancat.
Daca astazi nu iti trece, te sfatuiesc sa mergi la doctor.

| D0zzz a răspuns:

Buna! S-ar putea sa fi facut insolatie sau varsat de vant. Ar fi bine de ai manca o felie de lamaie cruda, iti taie din greata. Sau poti sa mananci fructe crude, dar mai acrisoare, oricum ceva sa iti taie greata. Mananca ceva usor, ca de exemplu: un iaurt, un pahar cu lapte, cereale cu lapte, un ou fiert, orez, salata etc.
Evita sa stai in soare prea mult.
Spune-i doctorului exact ce ne-ai spus si noua. Nu te neglija, oricum, mananca ceva usor, ca sa nu iti fie si mai rau, mai ales ca e canicula afara. Multa sanatate!

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Presupun că:
Ori te-ai deshidratat (ceea ce am pățit și eu la fel anul trecut.)
Ori ți s-a aplecat de la acel salam (dar nu prea cred.)
Ori ai făcut insolație. (posibil.)
Eu zic cel mai probabil că te-ai deshidratat.
Poți să mănânci pâine prăjită cu niște ceai. Încearcă să bei numai ceai și apă timp de 2 zile, și să mănânci ceva cât mai ușor, astfel încât să nu mai verși totul.

| AliceAmy18 a răspuns:

Probabil ai o enterocolita.si eu am patit-o anul trecut la fel.m-am trezit la 5 dimineata imi era foarte cald si pana la 8 dimineata vomasem de 3 ori.se dovedise ca aveam si febra. Eu zic sa te duci la spitalul de boli infectioase sa iti recomande ceva. plus ca trebuie sa tii un regim adica sa mananci numai paine prajita branza ceai in loc de apa dar nu nesstea sau lipton ceai de menta e indicat.iti spun din proprie experienta. Sper sa te faci bine...