| BiancaByaBianca a întrebat:

Acum nu foarte mult timp am fost internata in spital cu anexita, la ecograf mi-au gasit un chist pe ovar de 3 cm.Luna asta trebuie sa merg din nou la control dar mie putin cam frica se poate trata cu pastile sau e nevoie de operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 15kmi a răspuns:

Stai fara grija, nu te operezi.Conditia e sa urmezi tratamentul recomandat de specialistul ginecolog, sa mergi la control lunar, sa te feresti de raceala in zona..de la mijloc in jos, in special sa renunti la apa rece pentru spalat bobocica, baia la strand, sa renunti la bluzele care iti lasa mijlocul gol si la blugii cu talie joasa. Fereste-te deci de frig si rece in zona de care ti-am spus.Sanatate!

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

S-ar putea sa nici nu fie un chist patologic... dupa dimensiuni e posibil sa fi fost un folicul ovarian in faza imediat preovulatorie. Daca se confirma persistenta chistului, consulta si un endocrinolog, pentru ca exista si tratamente medicale eficiente. Dimensiunile nu sugereaza ceva chirurgical.

| DLeonard a răspuns:

Chist-urile de dimensiuni mici, de obicei descoperite la ecograf se retrag singure fara a fi nevoita sa iei anumite pastile sau sa te operezi.