| BiancaByaBianca a întrebat:

Azi am descoperit ca am un chist pe ovar de 6 cm, doctorita a spus ca nu se prea poate trata cu pastile dar a zis sa incercam 1 luna apoi posibil sa se intervina chirurgical. Ziceti-mi si mie cele care ati trecut prin asa ceva sau daca stiti mai multe de ex ce anestezie se face, cum decurce recuperarea si ce mai stiti voi despre aceasta operatie...plzz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anestezie totala, interventie laparoscopica, mai stai o zi la recuperare intensiva sa-ti revii, ameteli, te doare capul, greata, in 3 zile trece, nu te doare operatia (cicatricea e mica), asta e situatia!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am avut un chist de 7, 4 cm care a disparut complet dupa 6 luni de tratament. Pana nu incerci macar 6 luni de tratament nu accepta in nici un caz sa te operezi. Sunt si medic, dar iti vorbesc si din experienta personala. Chisturile ovariene se opereaza in 3 conditii: 1. daca se rup si dau peritonita (dureri extrem de violente abdominale debutate brusc); 2. daca nu se micsoreaza dupa 6 luni de tratament hormonal, 3. daca sunt suspecte de cancer (ceea ce nu e cazul). Schimba ginecologul eventual, dar in nici un caz nu te opera inainte de a face macar 6 luni de tratament.

| BiancaByaBianca explică (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns si asa am sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca acupunctura chinezeasca. Cel putin nu doare.