| Lee1 a întrebat:

Acum o saptamana m-am trezit intr-o dimineata cu o senzatie foarte neplacuta in urechea dreapta, cu nasul infundat si tusind.
Senzatia era de ureche infundata, dar cand am folosit betigasele nu iesea nimic. M-am gandit ca poate m-a tras curentul, asa ca am luat un medicament banal pentru raceala.
O prietena m-a sfatuit sa iau bulbul micut din interiorul unei cepe si sa il pun in ureche, ea folosindu-se de aceasta metoda oricand a avut probleme cu urechea.
Metoda a avut succes iar a 2-a zi nu am mai avut acea senzatie, imi revenisem la normal.
Astazi a revenit din nou, dar de data asta nu ma mai doare atat de mult, aproape deloc. Simt doar o presiune f mare, ca si cand ar sta sa-mi plesneasca ceva.

Solutii va rog? In afara de faptul ca ar trebui sa consult un ORL-ist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Habar n-am ce am mai putea sa faci acasa.Adica toate chestiile care le poti face acasa cand ai ceva sunt doar niste leacuri babesti.Chiar ar trebui sa consulti un doctor, inainte sa se transforme in ceva grav.Tu decizi.
Bafta!

| Mariana1868 a răspuns:

Buna, ti-asi sugera,(in caz de nu ai), sa cumperi apa oxigenata, sa stai cu capul intr-o parte si sa versi 3-4 picaturi de apa oxigenata.In aceasta conditie se v-a auzii un sfarait.Asteapta pana nu se mai aude sfaraitu si varsa apa oxigenata pe un prosopel.

Trebuie aplicata asta o data la 1-2 luni.