| Marina_Alina_1983 a întrebat:

Ieri am primit o lovitura puternica in ureche cu palma si mi.a tiuit cățea secunde apoi sa înfundat puțin si daca ma țineam de nas puțin aer îmi ieșea pe ureche si acum am urechea înfundată. Se poate sa am timpanul fisurat?

Este posibil sa fac operație?

Țin sa menționez ca aud cu urechea dar puțin puțin infundat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Intr-adevar exista posibilitatea sa ai o fisura a timpanului insa acest lucru il poti afla, cu certitudine, doar in cabinetul unui medic ORL-ist dupa un consult de specialitate. In general, membrana timpanului este o membrana elastica care cu timpul se va reface( trebuie insa sa ai rabdare). Cu siguranta ai nevoie de tratament pentru ca daca membrana timpanica a avut de suferit, aceea poate sa supureze si astfel vor incepe sa iti curga secretii din ureche. In cazul in care urechea ta va ajunge sa supureze trebuie neaparat administrat tratament cu antibiotice. Deocamdata ceea ce poti tu face este sa iti cumperi de la farmacie niste picaturi auriculare( ex: Ciprofloxacin) si iti pui in ureche aproximativ 10 picaturi. ATENTIE: daca te stii cu vreo alergie la antibiotic nu iti recomand sa iti cumperi aceste picaturi deoarece contin antibiotic! Oricum, vizita la un medic ORL-ist este obligatorie in cazul tau. Sfatul pe care ti l-am dat ( cel sa iti cumperi acele picaturi) este in cazul in care nu ai posibilitatea sa mergi la un consult de specialitate! Multa sanatate!