| Ciomega a întrebat:

Acum o saptamana tatal meu a bagat mana in flacari de pe o butelie sa o stinga si are arsuri grave, cum s-ar putea trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de o săptămână nu a reușit să ajungă la medic pentru un tratament de specialitate?
La primul spital să vă opriți cât mai repede.
Sănătate.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Depinde de gravitatea arsurii. Pot aparea complicatii, cum ar fi o suprainfectie.
Ce diagnostic a primit la spital, ce grad are arsura?

| onasis1961 a răspuns:

Dacă sunt grave să meargă la urgenţă.Să nu mai încerce cu ce spunem noi că poate face complicaţii grave.

| DakotaRoyse a răspuns:

La spital. Urgenţe. Staţi acolo până vă bagă în seamă şi până îi oferă ajutor! Dacă nu, mergeţi în următorul cel mai apropiat oraş. Aşa nu se poate, doamne fereşte se poate infecta şi e şi dureros presupun straight face

| mona a răspuns:

Trebuia sa mearga de urgenta la spital

| UnCorpSanatos a răspuns:

Cam tarziu dupa o saptamana sa te gandesti cum sa te tratezi de arsuri grave, dar cel mai indicat ar fi sa mearga la medicul de familie iar in functie de gravitatea arsurilor, acesta ii va face trimitere la un medic specialist.

| Iubitulmeuhusky a răspuns:

Spitalul de arsi happy

| Soryns a răspuns:

La spital sau la farmacie sa isi ia medicamente.

| Hessa13Bullet a răspuns:

Trebuie sa mearga la spital, altfel arsura s-ar putea adancii si sa devina dureros

| Corleone123 a răspuns:

Pai daca nu ii pe o zona intinsa eu zic sa incerce crema de galbenele ca e foarte buna la orice fel de rani si e ieftina. Sper sa il ajute

| Ciomega explică:

A mers deja la spital si nu s-a intamplat nimic :L

| Ciomega explică:

@IMC90 arsura de gradul 2