| mihai009 a întrebat:

Acum vreo 2 saptamani mi s-a facut sex oral de catre o fata ce putea purta virusul hiv. Aproximativ cateva ore dupa actul sexual am observat candida pe penisul meu si mi-a aparut si o afta in gura.Au trecut 2 saptamani de atunci, iar afta a disparut iar candida sa micsorat, insa a inceput sa ma doara in gat, si am facut de cateva ori putina febra(37 cu putin). stiu ca febra intermitenta este un simptom insa parintii mei au fost raciti cu cateva zile inainte sa ma doara pe mine in gat si ma gandesc ca este posibil sa fi luat dela ei.Va rog frumos, puteti sa imi spuneti daca sa imi faq griji.Inca nu am facut testul hiv dar am de gand sa il fac.in cat timp vor veni rezultatele? care este probabilitatea ca eu sa am acest virus?(de precizat:am purtat prezervativ in timpul actului insa nu garantez calitatea lui si nu stiu sigur daca acesta s-a rupt sau nu. tind sa cred ca nu. dar personal nu stiu ce sa mai cred)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele de Candida nu pot aparea la doua ore de la contact.
Teoretic, prezervativul te apara de HIV, dar doar daca este corect folosit si de buna calitate. Ai de ce sa-ti faci griji, mai ales datorita aparitiei acelei afte. Din pacate, un test HIV concludent vei putea face abia peste 6 luni. Iti recomand sa te duci cat mai repede sa consulti un medic specialist in boli infectioase. S-ar putea ca terapia profilactica cu antiretrovirale sa te ajute.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Elianna, riscul de a lua HIV de la o femeie infectata la un barbat neinfectat prin felatie este de 9%. Ti se pare chiar asa de putin?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Elianna, da e adevarat. O partida de sex anal are un risc de aproape 40%, iar una de sex oral are un risc mult mai mic, si anume de 16% daca partenerul infectat e barbatul si 9% daca e femeia (ma refer strict la felatie). Daca tie ti se pare ca 9% este un risc suficient de mic sa zici: "nu-ti fa griji", eu n-am sa mai spun nimic.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu-ti mai fa nici o grija! Sida nu se ia din gura persoanei infectate. Altfel s-ar lua si prin sarut! Toate simptomele care le-ai enumerat au 99% alte cauze! Boala, daca se instaleaza se manifesta mult mai tarziu.Nici cu testul HIV nu o sa ai mai mult succes pentru ca ar trebui sa treaca cam 6 luni pana cand s-ar putea evidentia prin analiza de sange boala! Dar, asta sa-ti fie invatatura de minte si in legatura cu protectia, care nu este o joaca, si in legatura cu persoanele promiscue, pe care trebuie sa le eviti! Pentru siguranta ta poti face testul, este gratuit si anonim, daca vrei asta!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@Brigaela:m-am mai documentat si revin la raspunsul meu cu un citat pe care l-am gasit pe www.seximus.ro:"Cu toate ca prin sexul oral (felatie sau cunnilingus) probabilitatea de infectare este mult mai scazuta decat activitatea anala sau vaginala, el reprezinta un risc ce nu trebuie trecut cu vederea. In cazul felatiei, ingerarea spermei creste probabilitatea de contaminare".

Elianna
| Elianna a răspuns:

@Brigaela:ma faci sa zambesc, eu zic ca e ca tine si tu te certi cu mine!?!? Cand am zis ca revin la ceea ce am spus inainte a insemnat ca mi-am schimbat parerea si m-am convins ca exista risc(nu stiu in ce proportie!, dar exista), asa cum era in citatul dat, si asa cum ai zis tu! Nu fi suparata pe mine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mai bine du-te la infecţioase şi fă un tratament profilactic cu ARV-uri (Antiretrovirale) şi aşa eşti 100% sigur că nu ai luat HIV.
Totuşi, pe viitor încearcă să eviţi persoanele infectate cu HIVwinking

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, acest tratament profilactic se face şi în Bucureşti la spitalul "Matei Balş".
Dacă eşti minor, du-te la doamna doctor Mărdărescu şi te va îndruma dânsa. Dacă eşti major... hmmm... nu ştiu să-ţi zic un nume dar du-te acolo că se ocupă ei.
Nu costă nimic pentru că medicamentele pentru HIV sunt gratuite pentru toată lumea.
De constat constă în maxim o injecţie (cu Fuzeon, dacă nu mă înşel) şi într-un set de pastile multişoare la număr de cele mai puternice existente pe piaţă (Combivir, Ziagen, Stocrin, etc. etc.).

Succes.

| Roby67 a răspuns:

HIV nu se transmite oral.

| ekokizuk a răspuns:

Fratele meu ce pot sa zic nu trebuie sa te sperii din cauza ca ai hiv findca nu prea cred ca ai. E posibil sa ai candia si asta iti trece in cateva zile poate o saptamana sau 2 netratata. Daca crezi si esti sigur ca ai hiv du-te la un dermatolog si te va lamurii el sau ea. Oricum de candida nu ai cum sa scapi, ea traieste in tine, este undeva acolo. Deci intr-un final du-te la un dermatolog ca sa te consulte si iti va spune exact
PS: daca ai bani incearca sa te duci la un medic dermatolog privatizat findca la spital este posibil sa fie femei si ma gandesc ca poate esti pudic ( fricos sa nu te vada cineva dezbracat). Multa sanatate si bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot crede decat ca ai mintea in penis, si ai vrut sa-i bagi mintile in cap respectivei.ai gresit metoda.si gaura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IN cavitatea bucala exista mii de taieturi invizibile datorita ruperii mucoasei de catre o coaja de paine de exemplu, sa ngerari ale gingiei datorita periutei de dinti e, t, c.aceste sunt invizibile cu ochiul liber, atata timp cat exista schimb de fluide hiv se poate transmite.

| gimibogdan a răspuns:

Atunci cand ti-a aparut chestia aia, trebuia sa mergi urgent la medic, acesta era cel mai bine.Si alta data vezi pa cine iti alegi cand faci un act sexula.

| marcus24 a răspuns:

Depinde de situatia celui infectat, cu cat incarcatura virala e mai mare cu atata e riscu mai mare. persoanele seropozitive care sunt sub tratament, si au o incarcatura virala 0 au un risc foarte mic de infectare. Semnele infectarii cu hiv nu apar in 2 zile... virusul se intubeaza in 6 luni, si incepe sa manance celulele cd4, in functie de alimentatie si viata de zi cu zi poate sa dureze ani de zile pana apar primele semne, sau simptome ( ex pneumonie )

| mihai009 explică:

Acest tratament profilactic cu arv-uri, se poate realiza la spitalul de boli infectioase din bucuresti? cat costa? si mai exact in ce consta? si ce asigura? scade probabilitatea ca eu sa am sida sau depisteaza virusul? multumesc pentru raspunsurile de pana acum.nici nu realizati cat imi sunteti de ajutor.

| mihai009 explică:

Am revenit cu informatii noi din pacate, am fost la medic iar acesta mi-a spus ca el nu crede ca as fi infectat cu hiv ca e o probabilitate extrem de mica. a trecut mai mult de o luna si fix cand credeam ca am scapat si numai aveam ganduri negre mi-au aparut pe penis niste bubite rosii si pe piept niste pete rosii dar abia se vad si de asemenea mie imi creste par pe piept acum, ma gandesc ca aceste pete poate au o legatura cu asta, dar cu bubitele de pe penis numai stiu.va rog am nevoie de sfatul vostru inca odata.multumesc

| Baby1990georgy a răspuns:

Nu ai nimic. Nu te mai agita degeaba. Hiv nu se transmite prin saliva si atata timp cat nu ai avut taieturi pe penis si tipa nu sangera masiv pe taieturile tale riscul este 0. Multa bafta si ai grija ca la sexul normal sa folosesti prezervativ intotdeauna;-)