| tilica91 a întrebat:

Ajuta ceaiul verde la pierderea kilogrammelor in plus? si daca da cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Buna!

Bineinteles ca ajuta.
Sunt 3 lucruri pe care ceaiul verde le face atunci cand este consumat la fiecare masa:

Creste arderea de calorii - ceaiul verde accelereaza metabolismul si cantitatea de grasimi arse creste. Acest proces se numeste termogeneza. Acesta mareste caldura din corp accelerand metabolismul si ca urmare arde caloriile.
Diminueaza apetitul - ceaiul verde ajuta la controlarea apetitului. Nutrientii ce se afla in ceai trimit semnale catre creier si stomac scazand apetitul si micsorand cantitatea de mancare ceruta de organism.
Creste nivelul de energie - ceaiul verde poate trimite semnale catre creier care permit imbunatatirea atitudinii mentale pozitive. Pentru ca el actioneaza in majoritatea partilor din corp, acesta tinde sa puna mintea intr-o stare pozitiva si relaxata, lucru ce face ca organismul sa se simta mai echilibrat si sincronizat.

Bafta!

| vlladd a răspuns:

Avantajele ceaiului verde sunt minime din acest punct de vedere. Ajuta, intr-adevar la eliminarea scaunului, in caz de constipatie. dar tesutul ADIPOS nu contine SCAUN. Efectul de ardere al grasimilor este minim, fiind dublat de cantitati enorme de cafeina

| onename a răspuns:

Da, te face "sa iesi des afara [ 'scaune' dese] astfel pierzand din greutate.

| MYky_4228 a răspuns:

Nu ajuta...eu folosesc de vreo 2 ani si nu are nici un efect:-(