| Aihao19 a întrebat:

Ajuta la ceva psihologul sau sunt bani aruncati? Psiholog sau psihiatru? Care-i mai eficient?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam toate raspunsurile pe care le-am citit vin de la persoane care nici macar nu fac distincta dintre psiholog si psihiatru, cum ar fi Kevlar, care acuza ca psihologii te transforma intr-o leguma prin medicamente, in contextul in care psihologii, niciodata in istorie nu au folosit medicamente in tratarea clientilor/pacientilor. E extrem de periculos sa iti ghidezi viata pe baza unor sfaturi care vin de la persoane atat de ignorante, care nu au nici macar conceptele de baza pe care ar trebui sa le aiba orice om care a trecut prin liceu. Nici nu se pune problema de discutie in contradictoriu pe o tema stiintifica.
Dumnezeu nu poate tine locul unui psiholog sau vreunui psihiatru asa cum nu poate tine locul unui chirurg atunci cand ai nevoie urgenta de o operatie.
Ideea ca te duci la psiholog doar cand ai probleme emotionale, e din nou, o prostie totala.
Psihiatrul e un medic, care o sa vorbeasca cu tine doar cat ii este suficient sa afle daca suferi de o boala psihica sau de vreo tulburare de personaltiate. Daca diagnosticul permite, o sa iti ofere pastile. Asa vindeca psihiatrul, doar cu medicamente.
Psihologul foloseste terapia pentru vindecare. Si exista o gramada de terapii. La psiholog poti merge daca suferi de o fobie, daca nu te integrezi, daca esti depresiv, daca suferi de o tulburare de personalitate care se poate trata prin terapie, daca nu te intelegi cu iubita, dar si pentru a te imbunatati in domeniul tau, pentru orientare in cariera si multe altele.
Rolul lor e complementar. Un psihiatru nu are cum sa ajute un om cu tulburare de personalitate antisociala sau un om cu tulburarea de personalitate schizotipală. Pur si simplu nu exista medicamente care sa ii,, repare'' pe oamenii astia si aici intervine psihologul.
De asemenea, psihologul poate sa ajute un schizofrenic doar prin prisma intelegerii si acceptarii bolii si sustinerii lui, pentru ca nicio terapie nu poate tine locul medicamentelor in cazul bolii asteia.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo! Un raspuns de nota 10. Multi raspund doar in bataie de joc, ca sa-si faca "norma".

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Salontanul):

Ca si tine, ai depasit norma!

| Salontanul a răspuns (pentru ROB3RT89):

Raspuns tampit la o intrebare nepusa.

16 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mi se par bani aruncati aiurea daca mergi la psiholog. Daca vrei neaparat sa te asculte cineva, vorbeste cu prietenii apropiati, te vor ajuta pe gratis. Iar daca nu ai, fa-ti unii.
Eu nu m-as simti in largul meu sa stiu ca cel din fata mea ma asculta doar pentru ca il platesc.
La psihiatru merita sa mergi daca ai o afectiune care nu mai poate fi autocontrolata, cum ar fi anxietate, fobie, etc, precum si daca ai tendinte de suicid, ganduri obsesive asupra carora nu ai control.

| AdelinaC a răspuns:

Medicatia de la psihiatru nu te face leguma daca iei medicamentele de care ai nevoie si in doza potrivita.

| ROB3RT89 a răspuns:

Te ajuta sa intelegi si sa privesti altfel viata si lucrurile in general.
Acum doar persoanele slabe care nu au o experienta de viata prea consistenta merg la psiholog.
Aceste persoane nu vad cum trebuie relitatea, nu inteleg anumite sentimente, stari, ganduri sau diverse situatii.
Psihologul o sa-i ajute sa intelega.
Ma repet, doar sa intelega.
Depinde acum de ei daca sunt dispusi sa iasa din zona de confort si sa-si ridice singuri moralul.

| RAY a răspuns:

In viata tu te ajuti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este evident ca in faza asta ai nevoie de un psihiatru. Ai acceptat ca ai o problema, deci psihologul(sau audiobookul) si-a facut treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o femeie e batuta de sotul alcoolic, iar din cauza asta se confrunta cu stari de depresie, ce ar trebui sa faca femeia conform bibliei?

| Victoria18 a răspuns:

Doar daca esti dispus sa ii urmezi sfaturile. Daca nu, degeaba te duci.
Te duci la psiholog daca ai probleme emotionale, adica probleme ce tin de suflet.
Psihiatrul trateaza nebunii. Daca mai pot fi tratati.

| qieiqpalz a răspuns:

Te rogi la dumnezeu cel mai bun lucru!

Răspuns utilizator avertizat
| DonGiani a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu. E cel mai bun psiholog. Trebuie sa fi bine cu tine însuți.

| Jouliete a răspuns:

Psihologul este persoana care te ajuta în cunoasterea sentimentelor si dorintelor sufletesti, si te ajuta in problemele zilnice cu care te confrunți.
Psihiatrul este cel care ajuta persoanele cu boli mintale( nebunii).
Si da ambii sunt buni doar ca fiecare diferit.
Da este foarte bine sa mergii la ei, cel putin la psiholog in cazul tau ca nu esti nebun mintal, cred. Dar da te ajuta, nu sunt bani irosiți, dar sa mergi la unul recomandat fiindca ala e mai bun.

| LilPeep a răspuns:

Nu te ajuta, cheltuiesti banii de pomana pe hocus pocus, doar in filme functioneaza terapia psihologica.

| CelCarePriveste a răspuns:

Depide la cine mergi. Psihologul se ocupa cu chestiuni minore, care nu necesita tratament medicamentos. Psihiatru iti da pastile ca sa o zic pe romaneste, insa nici unul din astia doi nu te ajuta in mod direct, calea e la tine