| Joker3134 a întrebat:

Cine rezolva mai bine o depresie un psiholog sau psihiatru? Psihologul cum, doar din vorbe? Mie imi pare mai bine ideea cu pastile.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Din moment ce-ti merge tratamentul nu e de psihiatru? Nu te juca ca...riscul e pe pielea ta.

Fiecare are rol bun in egala masura, psihiatru la boli psihice, psihologul in dereglari psihologice!
Eu nu poti sa-ti zic exact ce este ca nu-s medic, dau doar parere dupa rezultat, daca iti merge tratamentul rezulta ca e bun si ca era nevoie!
Se numeste proba clinica, adica daca ai ceva, iei ceva si merge, inseamna ca e sigur ca ai acel ceva, altfel nu raspundea la un anume medicament care e pentru acel ceva.

Medicul e in masura sa zica ce trebuie pe ramura lui, psihologul pe ramura lui, ramane sa alegi tu pe care axa o iei asumandu-ti esecul la o adica.
Ca te duci la psiholog si vorbiti 7 la leu si? Asa vb si cu mine si ce rezolvi? Un medic a studiat 11 ani de i-au sarit capacele, are experienta, practica, a vazut n cazuri, n dereglari psihiatrice.
Pana la urma psihologii sunt mai hoti ca aia-ti iau mult mai multi bani, uneori, dar de multe ori e ok si ajuta pe pacienti.

Poti sa te duci paralel si la psiholog sa vezi ce si cum, iti faci o idee cum e treaba.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depresie usoara: mergi la psiholog.

Depresie grea: se recomanda internare psihiatrica.

Atentie: doliul si tristetea dupa esecurile din viata (de ex. te-a inselat sotia) nu sunt depresie.

| Mosotti a răspuns:

Psihiatru, normal. Depresia se trateaza, altfel se poate agrava. La psiholog se rezolva erorile de gandire, de comportament, fixatii, convigeri eronate, nu boli psihice.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde de starea ''bolii''. Unii s-au vindecat doar cu psihologul, altii s-au sinucis si dupa pastilele date de psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai parca trebuia sa alegi dintre psiholog sau psihiatru thinking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la ala ne mananca sfintii, medicul rules.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Depresia nu prea se rezolva la psiholog decat daca e din aia slaba sau asa si asa tot data de niste ganduri eronate gen "aaa nu ma duc sa depun CV ca si asa nu-s eu in stare si nu ma primesc ei pe mine", si crezand ca nu e capabil, se deprima ca nu-l angajeaza. Adica erori de gandire.
Se rezolva erorile de gandire la psiholog si apoi sigur ca trece si deprimarea.

Deci depinde de depresie si de cat de puternica e. Si oricum un psiholog bun te trimite la psihiatru daca vede ca este cazul, ca un psiholog bun se prinde daca e cazul sau nu, insa multi nu se prind, omu pierde timpul si e nasol in caz ca trebuia la medic.
De aia am recomandat invers, dusul la medic intai, si el daca crede ca nu e cazu de trat, te trimite la psiholog.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

E bine sa ai si reteta, dar te-o si crede, nu stiu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici prostia ta nu o rezolva Dumnezeu.
Daca le-ar rezolva Dumnezeu, nu ar mai fi nevoie de medici.

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Din moment ce-ti merge tratamentul nu e de psihiatru? Nu te juca ca...riscul e pe pielea ta.

Fiecare are rol bun in egala masura, psihiatru la boli psihice, psihologul in dereglari psihologice!
Eu nu poti sa-ti zic exact ce este ca nu-s medic, dau doar parere dupa rezultat, daca iti merge tratamentul rezulta ca e bun si ca era nevoie!
Se numeste proba clinica, adica daca ai ceva, iei ceva si merge, inseamna ca e sigur ca ai acel ceva, altfel nu raspundea la un anume medicament care e pentru acel ceva.

Medicul e in masura sa zica ce trebuie pe ramura lui, psihologul pe ramura lui, ramane sa alegi tu pe care axa o iei asumandu-ti esecul la o adica.
Ca te duci la psiholog si vorbiti 7 la leu si? Asa vb si cu mine si ce rezolvi? Un medic a studiat 11 ani de i-au sarit capacele, are experienta, practica, a vazut n cazuri, n dereglari psihiatrice.
Pana la urma psihologii sunt mai hoti ca aia-ti iau mult mai multi bani, uneori, dar de multe ori e ok si ajuta pe pacienti.

Poti sa te duci paralel si la psiholog sa vezi ce si cum, iti faci o idee cum e treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca depresia e cronica niciunul. Eventual să o tratezi sa nu se ajungă la suicid, trăiești cu suișuri și coborâșuri dar eu zic că medicul psihiatru. daca depresia nu e cronica ai șanse mari să scapi cu tratament în câteva luni.

| Ciorogârla a răspuns:

Problemele usoare cu psiholog iar cele mai grele cu psihiatru, cu toate ca-s crestin trebuie sa zic ca Dumnezeu nu rezolva orice problema.