| Polistfever a întrebat:

Psiholog sau Psihiatru? Care este mai eficient?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Psihologul iti identifica si iti constientizeaza problemele, oferind si solutii (de atitudine si comportament) pe care sa le urmezi.
Psihiatrul trateaza problemele psihice produse la nivelul creierului, tratandu-le atat psihologic, cat si medicamentos.

| AvalohAlyn a răspuns:

Salut! Trebuie mers la amândoi, psihiatrul e doctor și îți dă un tratament medicamentos care te va ajuta iar cu psihologul faci psihoterapie, îți dă sfaturi, înveți tehnici de gestionare și control a situației etc
De obicei este recomandat sa faci combinarea dintre tratament și psihoterapie adica și la psihiatru și la psiholog, împreună dau cele mai bune rezultate.Sanatate!

| danbnz a răspuns:

Sunt meserii diferite.
Citeste articolul asta ca sa te lamuresti:
https://www.medlife.ro/......alist.html

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt intr-adevar meserii diferite, unde eficienta nu are nici un rol.
Depinde cat esti de bolnav si de cine ai nevoie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta suferi de o depresie, așa ai spus în alte postări aici.
Te pot ajuta ambele meserii, dar trebuie să faci și tu ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Electrician sau electronist? Geezus... fiecare cu treaba lui.

| Donsavas a răspuns:

Unul este medic, altul terapeut. Tu alegi dacă te tratezi medicamentos sau/si psihoterapeutic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologul doar consiliază, când psihiatrul este medic și poate prescrie și tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihiatrul este clar mai eficient, pentru că este doctor cu acte în regulă.

| Sunshine123 a răspuns:

Pentru tine sau pentru persoanele pe care le ajuti? Psihologul e mai mult un consilier care te asculta si care iti da sfaturi dar nu iti ofera si rezolvari la problemele pe care le ai pentru ca ar insemna sa se bage in viata ta privata, cat despre psihiatru, el poate prescrie tratament medicamentos in cazuri grave ale pacientilor, de obicei el este un evaluator care incearca sa inteleaga comportamentul anumitor indivizi si sa decida asupra situatiei lor mintale.