| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma! azi m-am lovit groaznic! m-am taiat rau la undeget de la mana( degetarul) aproape de oscrying si mi-a curs sange vreo sum de ora precum un robinetcrying si acum ma doare rau s-a umflat un pic si arata groaznicsad ma doare rauuu si nu stiu ce sa pun sau cu ce sa ma dau la el!? nu stiu ce sa fac oare o fi grav sau e doar o taietura ce se v-a vindeca? va rog sa raspundeti cat mai repede nu mai suport durerea!crying(((((((( FUNDAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu cred ca este un secret pentru nimeni faptul ca orice rana trebuie igienizata. Acesta este si aspectul cel mai important al tratarii plagilor. Spala usor zona din jurul plagii cu apa calduta si sapun si dezinfecteaza apoi cu spirt medicinal sau cu tinctura de iod sau cu betadina. Plaga in sine va fi curatata neaparat cu peroxid de hidrogen diluat sau aceeasi miraculoasa betadina. Este foarte important ca acest procedeu sa fie respectat, deoarece microbii ajung foarte repede pe tesuturile afectate. Nu are sens sa iti complici singura starea si sa fii nevoita apoi sa faci vaccinul antitetanos sau sa iei antibiotice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te agita ca nu i grav.dezinfeteaza, aplica o crema de propolis sau de galbenele apoi bandajeaza l.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am taiat intr-o sticla adica s-a spart un geam de sticla si mi-a cazut o bucata mare de sticla peste acel deget!crying

| Ioana_9271 a răspuns:

Pai depinde cu ce te-ai taiat ca s-ar putea sa te infectezi cel mai bine e sa pui un desinfectant si a te pansezi dar daca te-ai taiat in ceva ruginit cel mai bine e sa mergi la medic sau macar la facrmacie sa-ti dea ceva

| Serenaa a răspuns:

Buna!
Cel mai indicat e sa mergi imediat la doctor sau sa suni pur si simplu la 112 si sa intrebi ce anume iti poate ameliora durerea pentru moment. Daca rana este foarte adanca, este preferabil sa o arati unui medic, care va decide daca trebuie s-o coasa. Mai intai, apasa taietura timp de cel putin 5 minute, cu degetul sau cu palma. Atunci cand sangerarea s-a redus, infasuara rana cu un bandaj curat, eventual improvizat si mergi la medic cat de repede poti.

| lola9965 a răspuns:

Du-te la medic, dar nu astepta aici sfaturi, medicul cel mai mult o sa te ajute pina nu e prea tirziu, imi fac griji pentru ca am avut si eu asa ceva si nu am apelat la doctor si am avut o infectie foarte grava.

| keely a răspuns:

Pentru a ti-l dezinfecta pune-ti spirt sanitar o sa te doara foarte rau daca zici ca e profunda rana dar n-o sa ti se infecteze si n-o sa apara alte probleme, apoi bandajeaza-ti-l bine si du-te la doctor sa iti faca ceva sau sa iti dea ceva de durere. Dar du-tee nu mai sta. Sper sa nu fie nimic grav
kiss ai grija mare de tine