| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! ajutati-ma!crying acum cateva minute m-am taiat intr-o sticla. adica mi-a cazut o bucata de sticla peste degetarul maini si imi curge sange ca apa precum curge la robinet! nu stiu cum pot opri sangelee! ce pot face ca sa opresc sangele? *( nu vreau sa ma duc la spital! vreau ceva leacuri babesti pe care le pot face acasa!)funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Leaga-te cu ceva acolo, va opri sangerarea! Si daca taietura este foarte mare trebuie sa mergi la spital pentru a-ti pune cateva copci. Sper ca am putut sa te ajut.

| BiancaDenisa a răspuns:

In primul rand, mergi la baie si tine degetul sub jet de apa rece, apoi sa ai pregatit un pansament steril(daca nu ai e bun un tifon)si infasoara degetul in el destul de strans incat sa se opreasca sangerarea.Lasa degetul pansat(doar daca se poate si nu se umple pansamentul de sange)2 ore. Dupa desfa incet pansamentul si dezinfecteaza rana cu spirt sau batadina. Dupa ce ai dezinfectat pune din nou un pansament.Si din cand in cand schimba pansamentul pana ce rana se inchide.Cand rana este aproape inchisa desfa pansamentul deoarece este mai bine sa intre aer acolo, dar sa fii atent/a sa nu te lovesti.Numai bine!

| alexutza1183 a răspuns:

Baga-l in sare...(o sa te usture tare, dar se opreste sangele si se dezinfectaza) Succes!

| mariusxd a răspuns:

Parerea mea sa tii niste tifon acolo pana se opreste sangerarea.

| SCUUUMPI a răspuns:

Pai nu vreau sa par scarboasa, dar daca dai cu saliva ta peste acea rana, ti se poate opri pentru ca saliva e un leac care ati opreste sangele sa mai sangereze.Pur si simplu il bagi in gura pe degetar si astepti! Scuze ca sunt.