| япончик a întrebat:

Ajutati-ma sa inteleg cum se numeste asta, unul din ochii mei este putin inclinat spre celalalt. am dureri des intr-un fel dureri de cap.dar simt asa o durere in adincul ochilor mai precis spus. durerea se aseamana cu senzatia de ochi supra obositi sau cu situatea ceea cand privesti ceva anume, mult timp de aproape. de exemplu sa joci la telefon mult sau sa pivesti un televizor de la citivaisprezece cm. distanta de la el. pun accent ca am observat si alte probleme in asta.

-nu pot privi tinta lucrurile mai apropiate, mereu
pupilele sunt intr-o miscare rapida, o miscare dintr-o parte in alta, miscari din stinga dreapta, de parca ochii privesc pe rind, si ar face o rindueala intre ei la privit, se misca putin si des dintr-o parte in alta 2-3 ori pe secunda.

-daca privesc tinta, as zice ca imaginea care o vad prin ei capata o ceata, asa.

- daca privesc in departare percep mai greu lucrurile.

- daca le acord ochilor o libera relaxare, automat ei stau intr-un fel asa nu stiu cum il numesc. dar stiu ca in felul acesta stau ochii la toti atunci cand cad intr-o stare de gindire libera, in acest fel ochii stau deschisi dar la nimic nu privesc. in acest fel acum daca privesc, atunci imaginea de pe monitorul meu si tot ce se afla in ea incepe a capata o dublare, de parca se dubleaza literele, imaginile mici si scrisul nu se vede doar rinduri ne intelese, eata in starea aceasta simt ochii relaxati, ear cand revin simt intr-un fel o povara sa privesc atent ceva.

-mai simt o zbatere mica sub unul ei.

Mentionez ca durerea o simt intr-un fel neinteles ea se afla si in adincul ochilor cit si de asupra lor in cap dar tot in adinc

vreau sa ma ajute cineva sa inteleg cum se numeste asta. va rog seriozitate si respect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca se numeste probleme la ochi si ar fi cazul sa-ti faci un control la medicul oftalmolog.

| untu a răspuns:

Este posibil probleme cu tensiunea oculara! Mergeti la medicul oftalmolog de la cabinet particular sa va masoare tensiunea oculara si sa va consulte ochii dvs! Mai intai treceti pe la medicul dvs. de familie sa vedeti ce spune dupa ce va consultati!

| tintareco a răspuns:

Vizionările multimedia trebuie reduse la cca. două ore pe zi.Probabil creşte frecvent tensiunea intraoculară, un oftalmolog şi un neurolog ar avea o opinie la obiect.

| Adrian_Stancu_1994 a răspuns:

Mai intai de toate incearca sa reduci din timpul de chinuit ochii.Incearca sa reduci din timpul pe care il petrecei la pc sau telefon. Daca nu, atunci du-te si fa-ti consultatie la un oftalmolog