| Anastasia17 a întrebat:

Ajutati ma va rog, am o problema, ce as putea face ca sa mi imbunatatesc memoria? (Pentru ca sa retin o tema sau o poezie trebuie sa o repet de nenumarate ori si oricum nu mi intra in cap, ma gindesc poate este ceva pentru problema mea ). Va rog tare mult ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| япончик a răspuns:

Am avut si eu asa problema, cred ca pricina adesea este, ca prea tare iti doresti sa memorezi acel x sa zicem, de exemplu in mintea suna x x x x x x x x x pina cind, te blochezi si nu stii cei cu tine, ca si cum ai vrea sa fugi prea tare si cazi jos, incearca sa ai o regula in mintea ta, si incearca sa scapi de chestia asta ca repeti de mai multe ori, pentru ca cin repeti de multe ori te blochezi, trebuie sa memorizezi liber si sa-ti scoti celelalte chestii din cap,

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Memoria se imbunatateste prin exercitiu --- este aidoma unui antrenament de forta care are drept rezultat dezvoltarea unor anumite grupe de muschi!
De asemeni, in procesul de invatare trebuie sa-ti dezvolti o tehnica ca fiind cea mai potrivita tie.
Eficientizarea actul de invatare depinde in mare parte de tine!--- trebuie' sa tragi tare si sa nu irosesti cu alte activitati acele intervale orare in care ai observat ca ai randament maxim la invatat. Cronobiologia arata ca rezultatele maxime se obtin intre orele 8-13 si 17-21. MSD (memoria de scurta durata) are performante mari dimineata, iar MLD (memoria de lunga durata) dupa amiaza si seara. In somn cunostintele se transfera in MLD. In cadrul invatarii "in asalt "se uita 60-75% din cunostinte dupa primele doua zile--- prin urmare, pentru prevenirea uitarii, se va repeta a treia zi ceea ce s-a invatat în prima zi.
Trebuie sa aplici chestiile de mai jos care tin de tehnica invatarii:
*timpul de invatare este de maximum 50 de minute, cu pauza de 10 minute, cca 3-4 sedinte zilnic [ unii studenti, care au dobandit rezistenta la studiu "in asalt", rezista bine chiar si la 8 -10 sedinte zilnic!]
*la inceput se ataca subiectele grele, se grupeaza subiectele în functie de similitudine( se iau pauze mai mari cand vei trece de la suciect greu la unul usor! )
* cand folosesti tehnica notitelor se subliniaza cuvintele cheie, se folosesc încercuirile, culorile, literele de tipar; cand folosesti tehnica invatarii cu voce tare, pentru a evita monotonia, schimbi tonurie (autoritar, calm, sovaielnic/moale, tipator)
*structurezi(imparti) materialul de invatat astfel incat, intr-o zi de studiu, sa inveti atat lectii/material nou cat si sa repeti pe cele invatate cu doua zile inainte --- important este sa nu uiti si sa fixezi in MLD materialul deja invatat!
* invata analitic, secvential; citesti intai tot(global) materialul, dupa care treci la invatare aprofundata consemnand cu creionul
* daca ai texte lungi este mai productiv sa inveti cu sens decat sa inveti mecanic! --- pentru aceasta incearca sa reproduci textul cu propriile cuvinte
Numai bine!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Poti incerca cu lecitina dar... pana mea asa eram si eu la scoala. Eu sunt de parere ca ce e importat pentru tine vei retine din prima ce nu e vei retine din a 2-a 3-a 4-a sau 10-a oara happy

| Anastasia17 explică:

Va multumesc