| Girly97 a întrebat:

Ajutati-ma, va rog frumos! Cand eram mica aveam grave tulburari de comportament precum si retard mental usor. La 13 ani a fost ultima data cand am urmat tratament psihiatric pentru retardul mental si sindrom anxios (nu mai am problemele de mica dar la 13 ani am avut anxietate). Acum sunt majora iar doamna neuropsihiatru care m-a ingrijit cand eram mica s-a pensionat. Simt o frica foarte puternica recent pentru absolut orice (frica din aceasta dimineata a inceput cand am intrebat pe cineva ceva respectuos, nu mi-a raspuns si a reactionat furios la mesajul de pe Messenger. Ma apuca frica cand oamenii se supara mereu ca vorbesc prea mult si pun multe intrebari. Imi este teama sa merg la psihiatru pentru ca mi-a spus mama ca bolnavii sunt legati de pat. Cum se poate vindeca anxietatea? Va rog frumos sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bolnavii nu sunt niciodata legați de pat. În plus, un pacient doar anxios nu necesita internare. Vei fi consultate in policlinică si apoi vei primi un tratament pe care sa il iei acasa. Nimic mai mult. Deci nu are rost sa lasi anxietatea sa te chinuie, mergi la un psihiatru care te va ajuta. În timp, problema se poate agrava, dar dacă o tratezi prompt, totul va fi bine

| KiszMy a răspuns:

De data asta mama ta are dreptate.
https://www.youtube.com/watch?v=sbeLuhHowww

| Alinuta28 a răspuns:

Draga mea, anxietatea asta nu este de ordine psihiatrica, si psihologica. Mama ta ti-a dat un raspuns gresit, care sa te faca sa te simti si mai prost. Nu ai nevoie decat sa mergi la un psiholog, care sa vada de unde vine problema si cum poate fi rezolvata, doar discutand cu ea, iar daca trebuie un tratament iti va spune ea. Eu am facut psihologie si cred ca asta e pe parte emotionala, insa trebuie sa mergi la un psiholog macar la o sedinta si vei vedea exact ce poti face. Psihiatrul draguta doar daca te trimite psihologul, dar nu te leaga nimeni de pat doamne fereste! Alea sunt doar pentru cei care deviatii spre ucideri. Calm!