| ArisTOTelx a întrebat:

Salut, anul trecut a murit bunica mea și la înmormântare și inainte de înmormântare când mai mergeam la capela eram in tensiune sau in stres, nu stiu cum sa-i spun pentru ca la înmormântare eram in stres cred pentru ca mama plângea și leșina la înmormântare și era frica sa nu se întâmple ceva. In vara o persoana din familia mea trebuia sa facă un transplant și oarecum ma stresam pe chestia asta ca dacă o sa moara îmi era frica ca o sa fie ca in înmormântarea bunicii mele, adică sa leșina mama și sa plângă și îmi era frica și ma stresam după care de la stres sau ceva am dat in anxietate cu depresie la pachet cu frici random sincer in care am și in momentul de fata cateodata. Acum va fi un an de la moartea bunicii mele in care facem parastas de un an și oarecum am ceva frici așa ca anxios ce sunt cred ca va fi ceva sau un eveniment trist și nasol, mama mea nu o sa fie prezenta la acest parastas da intrebarea mea e, sunt traumatizat sau doar anxios?
Menționez ca am fost prin toamna anul trecut octombrie-noiembrie cam așa la psiholog in legătura cu anxietatea crezând ca asta am și am făcut 5 sedinte din 10 și menționez ca inainte de aceste evenimente nasoale eram ok fără frici d-astea prostești.
As vrea ceva sfaturi și traumatizat sau anxios?
Dacă sunt anxios când dispăre anxietatea? Când nu mai am frici?

2 răspunsuri:
| CosminCD a răspuns:

Te ajută și ședințele la psiholog, și comunicarea cu ceilalți, și să ai aproape pe cei dragi, însă trebuie să înțelegi că așa e viața aceasta - probleme, necazuri, evenimente nu tocmai plăcute. Ca să treci peste toate astea, trebuie să mai ai și credință în Dumnezeu. Asta e părerea mea. Succes!

| ArisTOTelx explică (pentru CosminCD):

Multumesc mult, mereu am avut o speranta fata de dumnezeu și mereu am avut un ajutor din partea lui. Succes și tie!