| anonim_4396 a întrebat:

Nu reusesc nicicum sa scap de anxietate sociala de nici un chip, nici cu tratament luat la zi, ce ar trebui sa fac? credeti ca un neuropsihiatru m ar putea ajuta mai mult? in ce consta consultatia neuropsihiatrului fata de cea a unui psihiatru? sau ar trebui sa merg la un psiholog? mentionez ca anxietatea e serioasa, de o intensitate foarte puternica doar xanaxul o amelioreaza cateva ore. am avut niste probleme cu niste tigani si tare imi e ca de acolo se trage, ciudat e ca sinptomele au aparut dupa 5 ani -6 ani parca.
alta ciudetenie pe care nu o pot descifra e ca daca e sa fie ceva de bataie eu sar si imi sare toata anxietatea in momentul ala dar daca e sa treaca niste copii sau o fata frumoasa ma rupe anxietatea ...chiar acum cateva zile era sa bat vreo 4 muncitori din curte ca au venit cu masina sa descarce material si m-am luat de ei daca comentau ii bateam pe toti eram nervos ca au blocat circulatia nu mai puteam sa intru in curte. deci anxietatea asta mi o dat multe batai de cap ma gandesc la ce doctor sa merg care e cauza, de ce nu pot sa o inteleg, adica e nejustificata o frica nedefinita care uneori e acompaniata de tremur.
xanax nu pot lua mereu ca ma adoarme si creeaza dependenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hannah06 a răspuns:

Un psihanalist te poate ajuta.El e specialistul care te ajuta sa vezi cauzele din trecut ale anxietatii de azi. Dureaza mult tratarea prin psihanaliza dar e cea mai buna terapie pentru anxietate pentru ca ajunge la radacina problemei. Nu te astepta sa faca minuni un specialist, depinde foarte mult si de cooperarea ta in a te intelege. Ca exercitiu, cand ai momente de anxietate, incearca sa iti pui intrebari "de ce ma simt asa?" "Ce a declansat de fapt starea?" Ce m-a deranjat de fapt?" De multe ori nu situatia in sine declanseaza anxietatea, ci faptul ca da, iti aminteste de niste momente din trecut stocate in subconstient si creierul reactioneaza asa si comparand cu situatii din trecut in care te-ai simtit la fel, poti afla cauza problemei. Trebuie sa vezi la rece situatiile, pana la urma muncitorii isi faceau treaba ca nu au venit special la tine sa te enerveze. Pastilele te calmeaza pe moment, dar nu rezolva cauza.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici cu serlift? cat timp au luat?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Seroxat si cipralex am luat, de 1 an jumate am tot intrerupt tratamentul brusc de cateva ori din cauze financiare. eu platesc mereu si consultul 120 de ron pe langa tratament. odata am luat cipralex si xanax, xanax luam la nevoie 4 luni si nici o ameliorare, cu seroxat la fel 3 luni-4 luni sa ameliorat putin depresia da anxietatea deloc, doar xanaxul o amelioreaza cateva ore. in casa nu am probleme deloc, doar cand afara pare a fi atacuri de panica mi greu sa cred ca o anxietate poate fi asa puternica ca intensitate incat sa ma ia tremurul

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi de ala e bun

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ok man o sa tin cont, oricum schimb medicul happy

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tie ce ti o cauzat anxietatea? sau ai avut mereu probleme cu anxietatea? cu depresia cum stai? sau ai probleme mai mari cu anxietatea?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie ce ti o cauzat anxietatea?
nu stiu
sau ai avut mereu probleme cu anxietatea?
de mic
depresie nu am
de cand i-au serlift numai am, din contra sunt mult mai sociabil

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Acum depinde man daca o functionat pentru tine serlift nu inseamna ca merge si pentru mine, seroxat e foarte bun pe anxietate si e cunoscut dar degeaba nu m-a ajutat pe anxietate si tare mi ca nici o pastila nu o sa ma ajute dar nu ma dau batut asa usor, mi o furat 11 luni din viata aceasta anxietate de abia am reusit sa merg pana la magazin... dar cum am mai zis daca sunt provocat si ma enerveaza cineva sare anxietatea si ii rup in bataie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In momentul ala dar daca e sa treaca... sau o fata frumoasa ma rupe anxietatea.
Este frica de viitorul cu o fată frumoasă care presupune responsabilități imense. Îți este frică de viață, iar neuro maestrul lui pește nu te poate ajuta. Te poate ajuta fata frumoasă, doar ea.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ai dreptate. da un psiholog ma ppate ajuta sa nu mai imi fie frica de viata? interesanta pespectiva ta, hmmm responsabilitati...da, nu prea imi place sa muncesc sunt bleg dar sunt asa din cauza depresiei severe

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. da un psiholog ma ppate ajuta sa nu mai imi fie frica de viata?
Dacă este el însuși un psi la care să nu îi fie frică de viață. lucru rar. Psihologia de azi este un fel de erezie a ceea ce ar trebui ea să fie.
Ca să nu îți fie frică de leu, mergi să lupți cu leul, nu să faci teorie.
Iar psi de azi este o teorie despre teorie.
Blegeala se scoate cu biciul pe care ți-l administrezi singur.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu mi o administrez eu stimate domn, depresia iti fura toata vointa, toata energia crezi ca mie imi place sa fiu depresiv si sa nu ma pot scula uneori din pat? asa e boala nu poti sa faci lucrurile fortat ca asa trebuie facute nu merge sa faci ceva mecanic doar cand trece starea aia atuncj da atunci si simti sa faci ceva altfel nu poti, sunt depresii usoare, moderate la alea poti sa faci chiar daca te simti putin rau la depresiile severe nu functioneaza eu credeam ca stiti ca v ati tot laudat ca ati studiat eh uite ca depresia nu e chiar asa te rupe iti fura ani din viata. chiar eram ok pana acum 2 saotamani jumate eram bine da cum s-a schimbat anotimpul cum m-am dus ca tiganul la mal. voiam sa ma inscriu la sala aveam planuri. cu depresia nu te joci si nu merge nici sa gandesti pozitiv nu functioneaza.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

8. Iisus i-a zis: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă. Ioan 5.8
Din partea unui ateu, meditează la asta.
Am trecut și eu pe acolo, stimate domn. E anticamera morții. Atunci trebuie să te decizi ce preferi. Unii aflați în comă trec pe acolo. Unii decid să se întoarcă. Alții nu.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mda cam nepasator iisus asta nu era mai simplu sa il vindece decat sa il lase in voia sortii ..nu am citit biblia nu stiu desore ce e vorba, dar clar tu si iisus nu cunoasteti mecanismele depresiei. daca fortezi lucrurile nu faci decat sa te minti ca nu trece starea de nici un chip, trece cand vrea ea nu cand vrem noi, cam nemilostiv acest iisus. daca el o biruit lumea asta nu inseamna ca si noi putem.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost și eu în acea depresie și știu despre ce este vorba. Nu te fă că nu ai responsabilități față de boala ta. Deci tu ai nici o vină, boala este de vină.
... asta nu inseamna ca si noi putem. Ba putem dacă vrem. Dacă nu vrem, spunem că noi nu putem.

| Sophieka a răspuns:

Buna

E excelent faptul ca ceri ajutor si ca vrei sa iesi din aceasta problema.
Nu stiu sigur daca e doar din cauza problemei cu acei rromi din trecut, pentru ca atunci nu ar trebui sa ai probleme cand trec copii sau o femeie frumoasa pe langa tine.

Uite ce iti ofer sa asculti si sa practici ZILNIC cu sfintenie:
https://www.youtube.com/results?search_query=joe+dispenza+about+anxiety
*
https://www.youtube.com/results?search_query=bruce+lipton+anxiety

Meditatii:
https://www.youtube.com/watch?v=ZSOg3MJrq0s
*
https://www.youtube.com/watch?v=KIMLzAlz9iM
*
https://www.youtube.com/results?search_query=meditatie+anxietate

NLP :
https://www.youtube.com/results?search_query=NLP+anxietate

Ia-le pe toate pe rand, dormi ascultandu-le, fa meditatii, citeste, asculta, si fa contact zilnic cu oameni, indiferent cat de greu iti e, catusi de putin, si vei vedea, ca te vei schimba.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

E extrem de greu fiindca am si depresie de multi ani si acum cu schimbarea anotimpului sa agravat.iti multumesc da eu nu stiu prea bine engleza incat sa inteleg foarte bine. pai am dat asa un exemplu ca fapt divers dar daca nu iau xanax imi e greu sa ies fiindca e acompaniata de tremur si unii si au dat seama ca am probleme si asta imi face si mai dificila vindecarea. am avut mai multe probleme nu doar cu rromii... e aproape imposibil sa ies zilnic din cauza depresiei, tratamentul nu m-a ajutat deloc dati bani pe apa sambetei. de la ciorile alea se trage ca am stat mereu cu frica si am trecut prin stres postraumatic

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok... Si eu am avut astfel de trairi, multe atacuri de panica cu multe stari emotionale..Si prin exemplele date tie, am reusit treptat sa ma eliberez de anxietate.
Factorul foarte important a fost sa recunosc lumii ca fac stari de anxietate, nu oricui, evident, dar cand am inceput sa ma deschid, sa povestesc despre asta, a fost ca o usa care s-a deschis pentru mine, si viata a devenit mai usoara. Am inceput sa ies sa ma vad cu cei care m-au acceptat astfel, cu starile mele, si de fiecare data a fost tot mai bine.
Apoi prin exemplele date, am progresat tot mai mult.
Ok nu stii lb engleza, ori o inveti, ca ma gandesc ca esti aproape 24 din 24 in casa, ori cauti in lb romana...ca sunt multe, si multi medici care vorbesc despre asta.
Success...

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Tu esti din bucovina? hmm interesant ca ai avut curaj sa le spui problemele tale prietenilor, eu i-am zis unui prieten ca am anxietate si nu o mai trecut pe la mine, altii te marginalizeaza daca te stie cu boli psihice nu stiu cum de sunt asa deschisi la minte oamenii de la tine din localitate.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt din Bucovina. Nu am intalnit doar oameni deschisi la minte, ci i-am selectat dar acum fac fata si oamenilor inchisi la minte pentru ca mi-am revenit.
Nu este o boala psihica, ci o dereglare...Nu vreau sa spun mai multe pentru ca te poti pune frumos sa cauti carti / videoclipuri / articole despre anxietate si neurostiinta.
Ai sa reusesti, daca vrei, daca nu, vei ramane o victima.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Da, anxietatea da.dar depresia este o boala psihica, si nu toti oamenii stie ca anxietatea este dereglare sunt multi romani si tigani inculti unii o asociaza cu o boala psihica sau chiar cu nebunia daca te vad panicat pe strada mereu, apoi te stigmatizeaza sau te ataca cu chestia asta, romanii si tiganii sunt cele mai infecte natii de pe pamant stai linistit ca eu am studiat psihiatria putin si cunosc foarte bine mentalitatea Romanilor nu trebuie sa citesc carti sau povesti.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia vine la pachet cu anxietatea. Ai sa scapi si de depresie.
Uscaturi sunt peste tot. Oamenii te vor judeca dupa pur si simplu faptul ca nu o sa le placa culoarea bluzii, sau cum ai freza, sau orice detaliu nesemnificativ.
Sunt meditatii si videoclipuri si pentru depresie, si va trebuii sa te fortezi sa iesi mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Da, am observat cand sunt mai depresiv decat de obicei atunci intensitatea anxietatii e foarte severa. eu nu mai aderez romanii fiindca de mic copil am fost marginalizat de fete din cauza faptului ca eram mai inchis la culoare si in prezent am patit sa mi se faca glume cu tente rasiste parca o fi vina mea ca sunt mai creol, iar tiganii mi au facut numai rau, deci eu nu mai am mila pentru romani si tigani stiu ca sunt si oameni buni printre ei dar urasc din tot sufletul natiile astea, atat de mult ca daca as fi avut puterea lui Hitler omoram toti Romanii si tiganii laughing e un blestem sa fi un om civilizat printre cocalari si salbatici nu stiu cat mai rezist. romanii vad ca se comporta ca sj tiganii numai sa barfeasca stie... mi greu sa ies fiindca eu trebuie sa lupt si cu depresia. daca ma nasteam intr o tara cu oameni mai civilizati nu ajungeam eu in situatia asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punctul meu de vedere un psiholog este inutil deoarece nimeni nu se poate vindeca cu ajutorul vorbelor. Eventual iti va da o stare de bine pe moment si cam atat.
In ceea ce priveste neuropsihiatrul ii poti face o vizita deoarece el este acea persoana care se ocupa de bolile sistemului nervos (deci boli ale snc in general, nu doar cele ce tin de psihiatrie).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi interesant sa imi gaseasca cauza neuropsihiatrul, da ma tem ca cauza e un soc emotional nu ceva ce tine de bolile nervoase da nu se stie.