| Nebuna3459 a întrebat:

Ajutoor,vreau sa slăbesc dar nu pot...
De fiecare data cand ma duc in bucătărie mi se face poftă de mâncare...
Niște sfaturi, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pofta trebuie sa dispara de la sine, altfel nu e bine, orice opunere va da recidiva mai tarziu, adica opunere la o pofta existenta.
Are o problema cumva la receptorii din creier, asa aveam eu.
Mi se daduse un trat pentru anxietate si ala totodata a scazut drastic pofta de mancare si dulciuri.
In 2-3 zile era altceva, ma trimitea bunica sa-i iau o prajitura, cand intram in cofetarie, doar mirosu ala si ma facea putin sa imi vina sa dau afara, era ca si cum mancasem 3 prajituri cu 5 min inainte.
Asa trebuie.
Nu puteam nene, daca mancam asa jumate de miniecler sau hai un maxim unu din ala mic, ca nu avea gust, nu mai simteam gustu ca lumea, nu imi mai placeau dulciurile.

De la sine nu mai doream sa mananc dulciuri si altele in plus decat trebuia. Iar inainte mancam si masa, aveam pofte ba de eclere, ba de cremshnits, ba de cartofi prajiti, etc.
E doar un exemplu cum fuse la mine, si asa am slabit 22 Kg fara absolut nici un fel de efort.
Ideea era sa intru in cofetarie si sa nu imi vina deloc sa mananc, nu sa o ocolesc, si exact asta s-a si intamplat.

Restu e aiurea cu nu te mai gandi, evita aia si aia, aiurea, daca simti ca vrei te abtii un timp si apoi mai rau dai iama poate, sau macar la fel, si o iei d-acapo.
De parca ea nu stia ca trebuie sa manance legume si altele, stia f bine, dar are cu totul alte pofte.

32 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca iti arat ce am in camara, sora mea te numesti 101 %, am nutela, dulceturi, Bounty, Snickers, Mars, alune, ciocolata cu alune NussBeisser tablete, vreo 5 kile de cartofi ca sa fiu sigur ca, cand ma ia nebunia bag o runda serioasa de prajiti cu copanele si oua, in frigider copanele asa cate doua in punga sa ajunga la porcul de mine facute odata la o masa.
Ceafa de porc, kaiser, pateuri. Te-am depasit.
Dar e bine ca nu am mereu pofte si am scapat, dar la 2-3 zile vine valu` serios si la 3 noaptea.

Iar daca omu mananca cat arde, merg si dulciuri, ele nu fac rau daca se ard, ele sunt benzina pura, ia foc de nu mai ramane nimic din ele in organism, se consuma.
Sa va iasa din cap dulciurilefobia si carbofobia, ca nu se intampla nimic in conditiile astea, zic la cei carbofobi si ciocolatofobi, ca tu nu esti asa clar.
SIgur sa mancam si nutritiv ce trebuie, asta clar.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă tu nu te poți abține și să te ajuți singură, noi nu avem nicio șansă.

| Nebuna3459 explică (pentru Celcestietot):

Voiam niște sfaturi...

| Celcestietot a răspuns (pentru Nebuna3459):

Sfatul meu este să îi comanzi corpului să nu îți mai fie poftă.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai zis-o ca dracu, nu poti comanda ca nu e calculator sa dea stop la soft. Daca ii vine pofta, aia este, trebuie vazuta cauza de unde vine, ca sa dispara pofta, altfel nu ai ce face. Pe mine cand ma ia pofta de paine cu Nutela, apai ma duc la bucatarie si mananc de trosnesc, nu pot zice sa nu mai vina pofta.

Deci pofta trebuie sa nu mai fie de la sine, nu sa se opuna ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Hehehe rolling on the floor... eu pot happy.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai tinut post nici macar 1 data in viata ta, dar constant? Ceva de genul este si cu pofta.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Am tinut post negru si doua zile la rand cand nu simteam foame si pofta, asa ca am facut, dar nu am comandat sa dispara foamea si pofta, asa am simtit de la sine.
Si des tineam o zi post negru tot asa ca nu aveam foame si pofta.

Tu poti ca nu ai foame si pofta tare, ca altfel nu mai puteai.
Uite, testam un peritol sa vedem ce mai poti, ala se da de unii medici pentru urcarea poftei de mancare la aia care nu prea au.
Dar e bine totusi sa cumperi ceva de bagat in tine inainte sa iti dau ala, ca s-ar putea sa ai nevoie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Ehe, dar sa stii ce foame si pofta as putea avea in unele momente si cum ii rezist, sunt antrenat happy. Asa pot sa rezist la mai multe, bine, nu la infinit, sa le aman.
Nu este vorba ca nu imi este pofta, ca pot crea si asa ceva daca imi doresc.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Te bagi la experimentul cu Peritol? A? Lasa tu...altele. Adica sa simti ce simt aia de au pofte si nu le pot controla.
Vezi ca pe prospect scrie ca poate urca pofta de mancare! Asa ca e nasolie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

M-as baga, dar stiu ca acelasi efect l-ar avea, stiu cum este o pofta puternica, o mai iau si ca pe o provocare uneori, cateodata cand aman pofta mi se intampla sa mananc 2 mese,, intr-una'' laughing.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ia pofta aia puternica si inmulteste-o cu un 2-3! Mai exact foame, cam asta face peritolul (bine, dispare efectul dupa ceva ore dupa aia), nu e de joaca cand omul are defectiuni care duc la pofta, foame exagerata. Bine, probabil ca odata poti sa faci fata oricum ar fi, dar daca tine prea mult, nu mai poti adica zilnic, ca te chinuie prea mult.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu este vorba de chinuit, poti da in diverse boli daca te abtii mai mult decat este necesar, de mai multe ori.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Corect! In mod normal nu trebuie sa te abtii ci sa nu mai simti ca vrei chestia aia, si e mult mai bine, ca abtinerea fie ea si mai mica, in timp poate duce la frustrari la unii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Exactwinking!

| Sofer a răspuns:

Mergi la sala și mănâncă mâncare care nu îngrașă.

| Nebuna3459 explică (pentru Sofer):

Hmm...
Stau la țară și nu e sală aici, dar dacă pur si simplu alerg pe stadionul nostru uriaș?

| Sofer a răspuns (pentru Nebuna3459):

Merge și asa. Alergare sau mers cu bicicleta.

| Mosotti a răspuns (pentru Sofer):

De parca ea nu stia asta sa se duca la sala si sa manance sanatos, ei ii place ca la je, mancare din aia gen cartofei prajiti sau altele, sau dulciuri, placinte, ciocolata, prajituri, mmmm aoleu deja salivez la niste cremshnits chiar in momentul acesta.

Sau o prajitura din aia rece cu blat sa vezi asa siropu ala ca s-a scurs pe peretele prajituri, vai de mama mea...doamne. Pai eu rad trei din alea de cate 250 g una.

Dar ma salvaza ce am zis, in mod natural nu am pofta mereu si nici sa vreau nu pot manca din astea, si deci reusesc chiar sa si slabesc lent, am o medie de cam 2000 Kcal/zi, ard cam 2300-2400 si deci cobor, deocamdata am 73 Kg la 1, 7 m, dar am avut 78 acum 3 luni. Dect atata ard fara sport, doar miscarea minima de rutina. Cu sala ardeam 3000-3200 pe zi.
Altfel nu merge, slabesti sa zic asa fortat cu opuneri, dar mentinerea nu se face, ca cea mai grea e mentinerea, nu slabirea.

Sportu e 20 % doar, dieta e 80 %.
Ca sa arzi o ciocolata de 100 g trebuie sa dai ca prostu la bicla o ora cu puls 150, deci mai bine nu mai ai pofta sa o mananci.
Sportu il facem pentru sanatate, sa arati bine, nu neaparat pentru slabire.

| Dismally a răspuns:

Sa nu mai mergi in bucatarie...

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Ideea e sa se duca si in bucatarie dar sa nu mai existe pofta, aia e cea mai buna rezolvare. Nu sa nu se mai duca, pentru ca, cand se va duce, tot o ia pofta.

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Tentatia trebuie taiata de la radacina laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Pofta trebuie sa dispara de la sine, altfel nu e bine, orice opunere va da recidiva mai tarziu, adica opunere la o pofta existenta.
Are o problema cumva la receptorii din creier, asa aveam eu.
Mi se daduse un trat pentru anxietate si ala totodata a scazut drastic pofta de mancare si dulciuri.
In 2-3 zile era altceva, ma trimitea bunica sa-i iau o prajitura, cand intram in cofetarie, doar mirosu ala si ma facea putin sa imi vina sa dau afara, era ca si cum mancasem 3 prajituri cu 5 min inainte.
Asa trebuie.
Nu puteam nene, daca mancam asa jumate de miniecler sau hai un maxim unu din ala mic, ca nu avea gust, nu mai simteam gustu ca lumea, nu imi mai placeau dulciurile.

De la sine nu mai doream sa mananc dulciuri si altele in plus decat trebuia. Iar inainte mancam si masa, aveam pofte ba de eclere, ba de cremshnits, ba de cartofi prajiti, etc.
E doar un exemplu cum fuse la mine, si asa am slabit 22 Kg fara absolut nici un fel de efort.
Ideea era sa intru in cofetarie si sa nu imi vina deloc sa mananc, nu sa o ocolesc, si exact asta s-a si intamplat.

Restu e aiurea cu nu te mai gandi, evita aia si aia, aiurea, daca simti ca vrei te abtii un timp si apoi mai rau dai iama poate, sau macar la fel, si o iei d-acapo.
De parca ea nu stia ca trebuie sa manance legume si altele, stia f bine, dar are cu totul alte pofte.

Răspuns utilizator avertizat