| Innaripatu a întrebat:

Ajutor, am o laringita si faringita cronica inca din august.Inainte sa merg la un specialist ORL, puteam face anumite lucruri pe care acum nu le pot face, de exemplu: sportul sau vorbitul mai mult de 30-60min fara a ragusii.Am luat tratament cu antibiotic si alte pastile de alergie, dar cu o insonatosire pe termen scurt.Am fost din nou la un specialist ORL si din nou am luat tratamentul, dar tot nu m-am insanatosit.In total am fost la 5 specialisti + de 3 ori la unul.Am consumat ogramada de bani avand in vedere ca consultul e in jur de 50-100 lei + pastilele.Am facut un exudat faringian si s-a depistat o candida.Am luat tratament pentru ea, dar nimic.Intre timp un specialist si-a dat seama ca am si reflux gastro-esofagian.Iau pastile incontinuu, nu mananc zaharuri, nu beau sucuri acidulate si nu fac sport. Ultimul doctor mi-a spus ca se va vindeca medicamentos, dar... dupa ce am terminat setul de aprox. 50 pastile doar m-am simtit mai bine, nicidecum sa ma insanatosesc.Senzatia care o am e o raguseala puternica + o stare de jena in gat.Simt ca am o flegma permanenta in gat la nivelul corzilor vocale care nu mai dispare. Vorbesc greu si imi este foarte greu avand in vedere ca sunt in colective galagioase.Nu stiu ce sa ma mai fac, sunt deprimat tot timpul, si nu mai vreau sa cheltuiesc bani aiurea la doctori. Apropo, am 15 ani.Ce altceva as mai putea face in legatura cu gatul? Cand incerc sa alerg ma gadila gatul foarte tare, ma ustura, iar apoi ragusesc si mai tare.In unele zile nu pot vorbi mai deloc, iar in altele ma mai descurc.Am tinut multe repausuri vocale, dar fara efect.Ma poate ajuta cineva cu starea de la gat? Un sfat, orice! Sunt disperat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La endocrinolog ai fost? Din cate stiu tiroida poate fi responsabila de unele dintre simptomele tale.

| Innaripatu explică (pentru alessia5158):

Nu, nu am fost.Ma voi duce la medicul de familie sa-i cer un bilet de trimitere la un medic endocrinolog. Oricum, mersi de sfat.

| alessia5158 a răspuns (pentru Innaripatu):

Daca nu sunt probleme cu tiroida,ti-as sugera ca,oricat de greu ar fi efortul financiar, sa cauti clinici "dotate" atat cu aparatura de ultima generatie si metode de investigatie moderne (de ex. metoda microlarigoscopica) cat si cu specialisti care se bucura de o buna reputatie. De regula, clinicile "dotate" pot fi gasite in marile orase precum Cluj,Bucuresti, Timisoara etc.
Totodata, trebuie cautat un bun gastroenterolog care sa-ti trateze boala de reflux gastroesofagian caci, respectiva boala., este recunoscuta ca fiind una din cauzele care poate afecta mucoasa ce captuseste laringele.
Sanatate si numai bine!