| Anonimul94_2238 a întrebat:

Ajutor! Am si eu o problema cu maseaua adica cand incepe sa ma doara numai imi trece si nu pot dormi.am jumate din masea rupta. ce pot face sa imi treaca maseaua fara sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-are nici un rost sa incerci ceva fara sa mergi la medic, deoarece este necesar sa ajungi cat mai repede la stomatolog. Probabil ai infectie la radacina maselei si trebuie tratament serios si rapid pentru a nu se ajunge la operatie.

| Corina a răspuns:

Momentan poti lua un algocalmin, antinevralgic, nurofen, novopone (un analgezic puternic cu actiune rapida), dar parerea mea este sa mergi de urgenta la stomatolog, pana nu faci infectie si atunci va fi mai rau. Oricat ai amana, singura solutie tot stomatologul ramane.

| Dash a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la dentist (desi asta ar fi cea mai buna solutie) trebuie sa ai grija sa nu iti intre aer rece pe ureche (pune-ti vata daca e nevoie). Sau ai putea sa incalzesti niste sare (intr-o tava) pe care o pui apoi intr-un ciorap (sau ceva) si o tii pe ureche (urechea din partea in care e maseaua), durerea va trece cu siguranta, dar ca sa nu apara din nou ai mare grija sa nu iti intre aer rece pe ureche (stai cu sapca-n cap daca e nevoie).

Toate cele Bune!

| Lora a răspuns:

Pai din pacate treaba asta cu pastilele nu va tine foarte mult, plus ca te droghez mai degeaba cu pastile cand ai putea foarte frumos sa rezolvi problema la dentist.Eu zic sa mergi sa le faci acum cat esti mic si nu costa iar complicatiile nu sunt mari, daca le lasi prea mult in afara ca te va durea de moarte te va stoarce si de bani.

| ioana1704 a răspuns:

Ia o tableta de vidan

| Anonim_4998 a răspuns:

Sigur ai infectie si nu te juca cu asta pentru ca este periculos.Netratata la timp se poate ridica la cap.Este f periculoasa infectia la masele, asa ca fa bine si mergi la stomatolog ca nu cumva sa regreti mai tarziu.