| Yo22 a întrebat:

Ajutor! Astazi alergam si dintr-o data am calcat prost. am sucit glezna (nu stiu cum sa zic)...sti cumva ce pot avea? Pot merge ma doare foarte putin daca il rotesc ma doare dar suportabil? Nuj ce sa sp ca am ...va rog un sfat si cu ce as putea da sa imi treaca Dau fundita promit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul de prim ajutor este rezumat in bine-cunoscutul acronim RICE. RICE consta din:
- Rest - repausul partii traumatizate
- Ice - gheata aplicata indirect pe piele
- Compression - compresie cu un bandaj elastic
- Elevation - ridicarea membrului afectat
RICE ar trebui aplicat in primele 72 de ore dupa traumatism. Ortostatismul trebuie mentinut in limita tolerantei fara aparitia durerii si cu minima schiopatare. Glezna ar trebui pusa in repaus, pe cat posibil cu ridicarea acesteia deasupra nivelului inimii.
Pentru a reduce durerea si tumefierea, se aplica gheata sparta intr-o punga de plastic bine inchisa, mentinand pielea uscata. Punga se aplica direct pe piele timp de 15-20 minute, la fiecare trei sau patru ore. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/luxatia-gleznei

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Evită pe cât posibil,să-ți forțezi piciorul accidentat!
Încearcă să mergi cât mai puțin și înfășoară-ți-l într-o fașă elastică, disponibilă în farmacii, pe care o vei prinde astfel încât să nu afecteze circulația sângelui.
Și tot pentru ca circulația sangvină să nu fie afectată (ceea ce ar face piciorul să se umfle și mai mult), ține gamba ridicată, sprijină pe o pernă (astfel, riști să se formeze cheaguri de sânge).
Totuși, ar fi bine să mergi și la medicul ortoped; după ce te va palpa, îți va confirma dacă este vorba de o entorsă, fără să fie nevoie de radiografie și ecografie.
În cazul în care acesta presupune că pe lângă entorsă, există și o fractură, ți se va cere să faci o radiografie.
Sănătate!

| Raducu1 a răspuns:

Dai cu DiclacGel sau ce detii tu pe la tine acasa.De obicei,trebuie sa astepti,dureaza cateva zile(eu mi-am busit piciorul odata, si nu mai puteam sa mai merg, apoi ziua urmatoare am inceput sa merg si mi-am revenit intr-o saptamana). Cred ca tu o sa-ti revii intr0un timp mai scurt.

| Yppy a răspuns:

Pai eu asta as face: Mi-as masa glezna, si as astepta o saptamana. Daca durerea persista sau se inrautateste m-as duce la doctor.

Poti sa alegi sa mergi la doctor chiar azi sau maine. E decizia ta. Multa bafta!