| Andreiqwe a întrebat:

In data de 23 Martie am facut o entorsa prin inversiune la fotbal (am calcat cum nu trebuia). Desi nu ar fi trebuit sa o fac am calcat pe glezna afectata cu ajutorul unui prieten, dupa care m-am dus la urgente (deja trecuse 1:30 de minute, de la accident pana am ajuns, puteam sa imi misc glezna dar cu durere). Cand am ajuns acolo glezna imi era foarte umflata am mai asteptat vreo 2 ore, dupa care mi s-a facut radiografie si dupa cum banuiam era entorsa. A venit doctorul mi-a apasat putin glezna cu degetele sa vada unde ma doare, si mi-a pus o fasa dupa care mi-a zis sa nu pasesc pe glezna timp de o saptamana. Mi-a dat si Endolorgel ca dupa cand imi mai fasa jos sa ma dau cu el. Nu am mai apucat sa il intreb de ce grad era entorsa, si peste cat timp o sa pot sa joc fotbal. Sambata mi-am dat fasa jos si glezna era umflata nu ca la inceput si in partea de jos eram putin vanat (cum am calcat pe glezna banuiesc). Am inceput sa misc putin glezna sa fac dusuri alternative reci calde, sa ma dau cu Endolor gel, iar astazi, inca imi este umflata si putin vanata jos dar pot merge putin schiop, de alergat nu se pune inca problema. INTREBAREA Este: Imi puteti spune ce grad de entorsa am avut si peste cat timp as putea sa ma apuc iar de sport? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DragosDuta a răspuns:

Daca ai o entorsa nu conteaza daca erai afectat la glezna trebuie sa porti o fasa la glezna pana vezi ca se dezumfla, stiu si eu cum este si eun sunt la o echipa de fotbal! happy