| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot indrepta mersul, sa merg cu picioarele drepte. Eu merg cu genuchii apropiati si parca schioapat de un picior (am fost la medic si mi-a spus ca am picioarele la fel, pentru ca multi imi spuneau ca am un picior mai scurt si unul mai lung). Am si probleme cu coloana, dar mersul il am asa de cand ma stiu. M-am saturat sa rada toti colegii de mine, am ajuns sa nu mai ies la tabla, din cauza ca toti rad de mine si ma imita, ma fac stramba, spun ca am picioarele strambe. Ma simt prost si cand merg pe strada, pentru ca mi se pare ca toti se uita la mersul meu. Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mersi pentru raspuns, acum revenind la intrebarea ta, de cît timp ai aceasta problemă de mers? Porti incaltaminte specială? Trebuie un consult ortopedic amanuntit, o radiografie ar fi utilă in punerea diagnosticului corect, in ceea ce priveste colegii ei sunt niste prosti, si nu trebuie sa pui la suflet jignirile, este adevarat ca este usor de zis dar greu de facut, tu trebuie sa ceri ajutorul parintilor tai, ei trebuie sa vorbeasca cu un medic ortoped, ca el sa i ti dea prescriptie medicală pentru deficienta ta, de unde esti? Multă sanatate, o seara bună.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai? tu esti in poză? fi sincera.

| Conii25 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt eu. Am 17 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, de unde esti?

| Conii25 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De pe langa Slatina.Nu ai pentru ce!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.tpu.ro/......arziu-dar/
Ti s-au dat niste raspunsuri aici, ce nu ti-a fost de folos, si ce nu?
Ai incercat sa te duci la alti medici, sa mai faci kinetoterapie, fizioterapie, la recomandarile medicilor?

| Conii25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsurile au fost folositoare, si imi fac acasa exercitiile pe care mi le-au recomandat. Urmeaza sa ma internez, dar aici ma refeream la mers.

| mimi973 a răspuns:

Heii. pai in primul rand nu ar trebui sa tii cont de parerea unor ratati, sincer...si in al doilea rand poti exersa prin casa mersul... nu are rost sa fii complexata de asta. esti normala, ai incredere in tine, pune-ti in cap ca poti fi ca ceilalti si ai sa vezi ca asa va fi. bafta :*

| Conii25 a răspuns (pentru mimi973):

Multumesc mult! :*