| hypelyz a întrebat:

Ajutor, m-a zgariat pisica pe mana si s-a umflat putin. Pisica nu e vaccinata sau alte chestii. Si m-am dat cu ceva gel. Oare o sa ramana urma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De mic ma joc cu pisicile si m-au zgariat de foarte multe ori. De multe ori mi s-au umflat si mie zgarieturile putin dar s-au retras rapid, uneori aveam mancarimi.
Daca stii ca ai un sistem imunitar bun eu zic sa nu te ingrijorezi dar daca nu prea le ai cu imunitatea sa nu ignori doctorul.
Sunt la farmaciile veterinare pastile pentru. pisici pe care i le dai sa le manance si scapa (cel putin de viermii intestinali), costa foarte putin. Si sa nu cumva sa arunci pisica sau ceva de genul, ea nu are nici o vina, e un animal la urma urmei.