| Lala20 a întrebat:

AJUTOR! M-am ars azi pe picior, atingandu-ma de teava de esamapent de la motocicleta. Mi-am pus atunci rapid miere si am lasat-o cateva ore. Mi s-a facut o pata mare rosie cam cat o palma si sunt vreo 2-3 bubite de'alea deja, iar in centru este un cerculet mic de la teava. Ce sa imi pun, ce crema sa cumpar ca sa imi treaca rapid si sa nu imi ramana urma? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Actiune terapeutica
Dermazin este un chimioterapic local pentru prevenirea si tratarea arsurilor infectate. Sulfadiazina de argint se descompune pe arsura, eliberand lent si continuu ioni de argint. Ionii de argint se fixeaza repede de acidul dezoxiribonucleic bacterian, impiedicand cresterea si inmultirea celulelor bacteriene, fara a afecta celulele pielii si tesutul subcutanat. Crema Dermazin are un spectru larg antibacterian, incluzand toate speciile de microbi cu potential de infectare: escherichia coli, pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, unele specii de Proteus si Klebsiella; de asemenea, actioneaza si impotriva Candidei albicans si a altor fungi. Dermazin penetreaza in tesutul necrozat si in exsudat. Acest efect este foarte important avand in vedere faptul ca antibioticele sistemice nu sunt eficiente impotriva florei bacteriene a arsurilor necrozate nevascularizate.

Indicatii
Tratamentul si profilaxia arsurilor infectate si a ranilor suprainfectate, inclusiv escare si rani adanci netratate

| Justmed a răspuns:

Salut vreau sa iti spun ca in cazul in care au aparut vezicule ( besici ) cu lichid galbui in ele suferi de o arsura de gradul 2 daca nu exista aceste vezicule este vb. doare de o arsura de gradul 1, nu trebuie sa te ingrizorezi prea mult sa lasi doar sa se cicatrizeze si sa nu spargi bubitele ...pe vitor in loc de miere tine piciorul sub jet de apa timp de 10-15 minute. Funda?

| ZoeyMe a răspuns:

In primul rand ar fi trebuit sa iti ti piciorul in apa rece pana ce nu ai mai fi simtit durere, dar nu mai poti da inapoi...Ce culoare au bubitele? Daca au un lichid transparentsau alb ar trebui sa mergi la farmacie sa explici ce s-a intamplat si sa ii ceri sa iti recomande ceva. Daca sunt rosii du-te urgent la medic.ATENTIE! Sa nu-ti treaca prin cap sa spargi bubitele caci poate fi foarte periculos!

| MihaelaDart a răspuns:

Asa am patit si eu de la fierul de calcat, prima data cu miere si inca simteam o usturime, pana cand a trebuit sa iau de la farmacie Fucidin si in 4-5 zile rana s-a vindecat (mie imi aparuse dupa ce-mi picase coaja, in interior genul puroiului si cu crema asta a fost miracol ca a fff extrem de buna), desi este o nuanta de diferita a pielii usor vizibila.

| hiphopgirl a răspuns:

Comprese cu apa rece sau daca asupoarta rana gheata apoi te dai cu rivanol cand iti mai trece dati cu crema de galbenele

| Lala20 explică:

Mie imi pare ca sunt albe bubitele.adica bubita ca e una singura acum. Nu am spart nimic! mi-am pus crema de galbenele de multe ori si m-am bandajat. Nu ma mai doare doar in cazul in care mi se atinge ceva material de zona...pantaloni sau ceva. Dar e la fel de mare si urata arsura!

| Somberヅ a răspuns:

Iti recomand Sparay Forever sau Crema de Galbenele... Funda?

| edytzu4 a răspuns:

Crema Fucidin
. Ai grija si tu. imi pare rau