| Lala20 a întrebat:

Hei. De 5 zile mi-am facut o arsura urata pe picior cu teava de esapament de la motocicleta (de gradu II cred, ca am avut basici- nu le-am spart!), pun des crema de galbenele si ceva spray special cu propolis si galbelene si mi-am tinut mai mult bandajata zona. Totusi, de abia putin s-a restrans arsura (e aproape cat o palma) si e inca foarte rosie zona, nu prea mai doare- doar a usturat putin dupa ce am stat vreo 15min in bazin! Ce sa ii mai fac sa mai treaca? Ca deja ma sperie ca imi va ramane urma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Daca e arsura de gradul 2 (adica basica cu lichid alb-transparent) sunt sanse mari sa nu iti ramana semn. Daca ar fi fost basica cu sange ti-ar fi ramas. O sa iti treaca in timp. Tine piciorul bandajat si curat mereu ca sa nu se infecteze. Poti incerca sa iti dai cu Dermazin, e foarte bun pentru arsuri.

2 răspunsuri:
| Alemoni a răspuns:

Buna!
Am gasit un site, poate te ajuta : http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/arsuri_piele.htm
Poti sa mai incerci si cu ulei de sunatoare. Uite reteta :
Ulei de sunatoare (musetel, levantica etc)
Se pun 20 g flori uscate si maruntite intr-un borcan, se stropesc cu 20 ml de alcool de 900, se acopera si se lasa la macerat 24 de ore. Se adauga 200 ml de ulei de masline sau de porumb si se fierb pe baie de aburi circa 3 ore, amestecand din cand in cand cu un betisor de lemn. Se lasa uleiul sa se raceasca, se filtreaza si se pastreaza in sticlute bine sigilate. Se foloseste sub forma de comprese.
Sanatate si noroc!

| claudia_9559 a răspuns:

Pe arsuri nu se pune creme se pot infecta, mergi la un dermatolog sa-ti prescrie un tratament